Tässä Englannin joukkue ensi kuun peleihin – Sterling ulkona, Eze mukana

Englannin miesten maajoukkueen päävalmentaja Gareth Southgate on valinnut ryhmänsä ensi kuun EM-karsintaotteluihin Maltaa ja Pohjois-Makedoniaa vastaan.
Huomattavia poissaolijoita pelaajalistauksesta ovat Chelsean Raheem Sterling ja Arsenalin Ben White.
Verrattain uusia kasvoja edustavat Brightonin Lewis Dunk ja Crystal Palacen Eberechi Eze.
Toppari Dunk, 31, on esiintynyt maajoukkueessa kerran, kun taas Eze, 24, odottaa vielä debyyttiään. Palacen pallotaiturin piti olla toissa vuonna mukana Englannin alustavassa EM-kisaryhmässä, mutta hän loukkasi akillesjänteensä samana päivänä, kun sai kutsun joukkueeseen.
Sterling, 28, on lukeutunut maajoukkueen vakiokasvoihin jo vuosien ajan, mutta Southgate kertoi lehdistötilaisuudessaan, että Chelsean hyökkääjä kärsii takareisivaivasta ja on tyytymätön fyysiseen kuntoonsa.
Myös Sterlingin seuratoverit Mason Mount ja Ben Chilwell ovat sivussa Englannin ryhmästä loukkaantumisten takia.
Southgate sanoi BBC:n haastattelussa, että hän ei ole keskustellut Whiten, 25, kanssa siitä, miksi Arsenalin puolustaja jäi ulos tämänkertaisesta ryhmästä. Maajoukkueluotsin mielestä Newcastlen Kieran Trippier ja Manchester Cityn Kyle Walker ovat Whiten edellä oikean laitapakin nokkimisjärjestyksessä.
Englannin joukkue
Maalivahdit: Sam Johnstone (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal)
Puolustajat: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Lewis Dunk (Brighton), Marc Guehi (Crystal Palace), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Kyle Walker (Manchester City)
Keskikenttäpelaajat: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Eberechi Eze (Crystal Palace), Conor Gallagher (Chelsea), Jordan Henderson (Liverpool), James Maddison (Leicester), Kalvin Phillips (Manchester City), Declan Rice (West Ham)
Hyökkääjät: Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Tottenham Hotspur), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Callum Wilson (Newcastle)
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Newcastle pyysi anteeksi
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”