Marcan shokkiväite: Liverpool on esittänyt astronomisen tarjouksen Kylian Mbappésta
Espanjalaislehti Marcassa on esiintynyt tiistaina väitteitä, joiden mukaan Liverpool on valmis tarjoamaan 300 miljoonaa euroa Kylian Mbappésta. Ökyseura Paris Saint-Germainissa pelaavan Mbappén siirto olisi lajihistorian kallein investointi.
Liverpool ei ole tuhlaajan maineessa, vaikka seuran yksittäiset jättihankinnat ovat menestyneet hyvin. Useiden lähteiden mukaan Real Madrid on pitkään ollut todennäköisin vaihtoehto Mbappén seuraavaksi joukkueeksi. Pelaaminen Madridissa on tiettävästi hänen unelmansa, ja ilmapiiri Pariisissa on hapannut.
Jalkapalloa seuraava maailma kohahti aiemmin kesällä, kun selvisi, että Mbappé kieltäytynee jatkosopimuksesta.
– Uutisia tullaan julkaisemaan pitkin viikkoa. Saamme uutisia Englannista ja Saksasta. Liverpool kilpailee Real Madridin kanssa ja haluaa maksaa omaisuuden Mbappésta. Tuo omaisuus olisi suunnilleen 300 miljoonaa, sanoo pelaaja-agentti Marco Kirdemir Marcalle.
Kirdemirillä sanotaan olevan hyvät kontaktit Saudi-Arabiaan sekä Qatariin, joka omistaa PSG:n. Hänellä itsellään on parhaillaan 22 asiakasta, joiden yhteisarvo on noin puoli miljoonaa euroa.
Mbappé, 24, on ollut vuosikausia maailman parhaita pelaajia. Vauhtihirmu teki viime kaudella PSG:lle 41 maalia ja sai lukuisia henkilökohtaisia palkintoja.
LUE MYÖS:
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle