Patrick Vieira on siirtymässä Ranskan pääsarjassa pelaavan Strasbourgin päävalmentajaksi, kertoo Athletic.

Arsenal-legenda sai maaliskuussa kenkää Crystal Palacesta, jossa hänen toinen kautensa päättyi ennenaikaisesti heikon tulosputken myötä.

Vieira, 47, on aiemmin urallaan luotsannut Manchester Cityn junioreita, New York City FC:tä sekä OGC Nicea.

Strasbourgin puheenjohtaja Marc Keller, seuran rekrytointipäällikkö Loic Desire ja Vieira pääsivät kolmivuotisesta sopimuksesta yhteisymmärrykseen torstaina. Virallista vahvistusta odotetaan tänä viikonloppuna.

Vieiraa huhuttiin viime aikoina myös Valioliigasta pudoneen Leedsin peräsimeen.

Strasbourgissa saatetaan nähdä lähitulevaisuudessa Valioliigasta tuttuja pelaajia, sillä ranskalaisseura on siirtymässä Chelsean omistajien omistukseen.

Chelsean puheenjohtaja Todd Boehly on aiemmin sanonut, että usean seuran omistusmalli on nuorille pelaajille hyvä väylä hankkia kokemusta. Vastaavanlaisella toimintamallilla operoivat muun muassa Manchester Cityn taustalla vaikuttava City Football Group sekä Red Bull Group.