Declan Ricen siirto viipyy – David Moyes ärähti Arsenalille

West Hamin manageri David Moyes sanoo, että hänen joukkueensa ei voi tehdä uusia hankintoja ennen kuin keskikenttäpelaaja Declan Ricen siirto Arsenaliin on sinetöity.
Ricen, 24, on määrä siirtyä Tykkimiesten riveihin 122 miljoonan euron kaupassa, mutta sen loppuun viemisessä on mennyt odotettua pidempään. Seurat pääsivät siirtokorvauksesta sopuun yli kaksi viikkoa sitten.
Siirto on viivästynyt Arsenalin päädyssä paperitöiden takia. Sky Sportsin mukaan West Hamissa ollaan turhautuneita tilanteeseen, mutta Arsenal on vakuuttanut, että asiakirjat saadaan allekirjoitettua ja toimitettua eteenpäin tänään, perjantaina.
Tykkimiehet haluaa siirron maaliin ennen kuin joukkue lähtee sunnuntaina Yhdysvaltain-kiertueelleen. Rice on tiettävästi suorittanut jo Arsenalin lääkärintarkastuksen ja harjoitellut itsenäisesti lomallaan Portugalissa.
– Te (lehdistö) tunnutte tietävän siitä enemmän kuin minä ja saavan uutiset nopeammin kuin minä! kommentoi Moyes lehdistötilaisuudessaan.
– Me emme voi oikein suunnitella mitään ennen kuin se on valmis. Kaikki tietävät tilanteen. Odotamme, että jotain tapahtuu.
– En usko, että voimme korvata Declanin yksi yhteen vastaavalla pelaajalla, mutta vahvistamme joukkuetta ajan mittaan. Emme kerro mitään nimiä tai mitä aiomme tehdä.
Rice on edustanut West Hamia yhtäjaksoisesti 14-vuotiaasta asti ja esiintynyt Hammersin edustusjoukkueessa 245 kertaa. Päättyneellä kaudella hän johdatti kapteenin roolissa joukkueensa Konferenssiliigan mestariksi.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Manchester Unitedin luottotoppari joutuu leikkaukseen
- Virgil van Dijk otti kantaa puhuttaneeseen tuomarivirheeseen: ”Olen menettämässä uskoani”
- Brentford-luotsi pettyi VAR:iin: ”Tiedän, että siitä puhuminen on trendikästä, mutta…”
- Englannin naisten pääsarjakausi potkaistiin käyntiin yleisöennätyksen kera – Emirates Stadium myytiin miltei loppuun
- Kaksi Sheffield Wednesdayn kannattajaa herjasi törkeästi Bradley Lowerya – seuralta suorat sanat: ”Tuomitsemme tämän jyrkästi”
- Huima paljastus: Tässä on syy, miksi Liverpoolin johtomaali hylättiin Tottenhamia vastaan
- Tottenhamin ja Liverpoolin pelaajat kuittailevat toisilleen julkisesti somessa: ”Painu kotiisi itkemään”
- Erotuomarijärjestö myönsi suuren virheen Tottenhamin ja Liverpoolin välisessä ottelussa
- Jürgen Kloppilta suorat sanat: ”En ole koskaan nähnyt yhtä epäreilua ottelua”
- Tottenhamin ja Liverpoolin huippuottelusta ei draamaa puuttunut – kyseenalaisesti hylätty maali, kaksi punaista ja lisäajan ratkaisu
- Erotuomarijärjestö myönsi suuren virheen Tottenhamin ja Liverpoolin välisessä ottelussa
- Tottenhamin ja Liverpoolin pelaajat kuittailevat toisilleen julkisesti somessa: ”Painu kotiisi itkemään”
- Huima paljastus: Tässä on syy, miksi Liverpoolin johtomaali hylättiin Tottenhamia vastaan
- Jürgen Kloppilta suorat sanat: ”En ole koskaan nähnyt yhtä epäreilua ottelua”
- Tottenhamin ja Liverpoolin huippuottelusta ei draamaa puuttunut – kyseenalaisesti hylätty maali, kaksi punaista ja lisäajan ratkaisu
- Manchester United pelaa surkeinta alkukautta yli 30 vuoteen
- Suuryllätys Valioliigassa! Manchester City hävisi ensimmäistä kertaa tällä kaudella
- Man United erikoisessa tilanteessa: seura sai rukkaset Ranskan maajoukkuemieheltä, mutta ei luovuta
- Lähde: Feyenoord yrittää rikkoa seuraennätyksensä isoilla kaupoilla Tottenhamin kanssa
- Matheus Nunes suututti Wolverhamptonin kannattajat ennen siirtoaan Manchester Cityyn: ”Olen pahoillani”