Chelsealla tulee kiire päästä Romelu Lukakusta eroon – vain yksi seura on kiinnostunut
Chelsea on ajautunut hankalaan tilanteeseen hyökkääjänsä Romelu Lukakun kanssa, kertoo Telegraph.
Lukaku, 30, haluaa pois Chelseasta, mutta hänen ottajansa ovat todella vähissä ja siirtoikkuna lähestyy loppuaan.
Aiemmin tänä kesänä belgialaiskärki hylkäsi Al-Hilalin jättitarjouksen. Internazionale taas vetäytyi neuvotteluista, kun se sai tietää, että Lukaku oli neuvotellut myös sen kilpailijan Juventuksen kanssa.
Chelsea on linjannut, että se ei anna Lukakun lähteä lainalle toista vuotta peräkkäin, mutta vaihtoehdot ovat käymässä vähiin. Lukaku harjoittelee parhaillaan Chelsean reservijoukkueen kanssa, eikä hän ole edes puhunut päävalmentaja Mauricio Pochettinon kanssa.
Juventus on ainoa seura, joka on tällä hetkellä Lukakun perässä, mutta italialaisjätin ja Chelsean neuvottelut ovat sujuneet kankeasti.
Torinon suurseura on valmis hankkimaan Lukakun vain, jos se saa Dušan Vlahovićin pois palkkalistaltaan. Chelsea ja Juventus ovat neuvotelleet vaihtokaupasta, jossa Vlahović, 23, suuntaisi Englantiin ja Italiaan lähtisi Lukakun lisäksi myös siirtokorvaus. Yhteisymmärrystä ei ole kuitenkaan löytynyt.
Chelsean mielestä Juventus vaatii Vlahovićista liian suurta siirtokorvausta, minkä lisäksi lontoolaisten pitäisi päästä serbialaiskärjen kanssa sopuun hänen palkkansa alentamisesta. Vlahovićin vuosiliksa on nousemassa ensi kaudella lähes 12 miljoonaan euroon, eikä Chelsea ole valmis maksamaan hänelle niin paljon.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Liverpool päätti pitkän tappioputkensa Valioliigassa
- Chelsea tylsytti Tottenhamin – kotiyleisö buuasi omilleen
- Amadin unelmakuti pelasti Manchester Unitedin tappiolta
- Chelsea-pelaajan kaahailu tallentui videolle – kortti lähti kahdeksi vuodeksi
- Arne Slot ei allekirjoita väitteitä Liverpoolin ongelmista: ”En näe syytä muuttaa pelityyliämme täysin”
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Newcastlen tähtihankinnan debyytti siirtyy edelleen
- Mikel Artetalta kutkuttava päivitys: ”Se hetki on lähellä”
- Pep Guardiolalta hyviä uutisia Rodrista
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Boxing Day: Vain yksi ottelu – tämä se on
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Crystal Palacen Oliver Glasnerilta täysi ryöpytys: ”En voi käsittää”
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Crystal Palace jättimäisen pulman edessä – KuPS on osa ongelmaa
- Mikel Artetalta kutkuttava päivitys: ”Se hetki on lähellä”
- Manchester United menettää pelaajiaan Afrikan mestaruusturnaukseen – näin Rúben Amorim kommentoi tilannetta
- Arne Slotin sopimusneuvottelut jäissä? ”Jos sellaisia on”
- Newcastlen tähtihankinnan debyytti siirtyy edelleen
- Fantasy Premier League: GW 10 – vältä näitä neljää pelaajaa