Entinen huippulupaus lähti Chelseasta ja pääsi tutun valmentajan alaisuuteen: ”Olisin voinut päätyä moneen paikkaan”

Nottingham Forestin laitahyökkääjä Callum Hudson-Odoi sanoo tehneensä vaikean päätöksen, kun hän jätti kasvattajaseuransa Chelsean tänä kesänä.
Hudson-Odoita, 22, pidettiin Chelseassa vuosia isona huippulupauksena, mutta hän ei koskaan onnistunut nousemaan odotetunlaiseen rooliin Stamford Bridgella.
Viime kauden Hudson-Odoi vietti lainalla Bayer Leverkusenissa, ja sitten hän päätti, että on aika vaihtaa maisemaa.
– Chelsea oli kotini todella pitkään, ja se oli tunteellinen hetki, kun tiesin, että on aika lähteä. Se oli vaikeaa, mutta me kävimme keskusteluja ja minä totesin, että on parhaaksi, jos lähden. Se oli yhteinen päätös, mutta sanoisin, että se oli enemmän minun päätökseni, kommentoi Hudson-Odoi Telegraphille.
Huhuissa häntä vietiin moneen eri seuraan, mutta Hudson-Odoi päätyi Nottingham Forestiin, jossa häntä odotti Steve Cooper, tuttu valmentaja Englannin nuorten maajoukkueista.
– Forest on minulle oikea paikka kehittyä jalkapallossa ja tehdä enemmän kuin mitä Chelseassa todennäköisesti pystyisin. Haluan pelata mahdollisimman paljon.
– Olisin voinut päätyä moneen eri paikkaan, mutta Cooperin soitettua pääni oli heti täällä. Hän sai minusta ehdottomasti parhaani irti Englannin paidassa.
– Hän ymmärtää pelaajia kentällä ja sen ulkopuolella. Hän on aina varmistamassa, että pelaajalla on henkisesti hyvä ja mukava olla.
Hudson-Odoilta kysyttiin, millaisilla puheilla Cooper houkutteli hänet Forestiin.
– ”Älä ole tylsä!” Hän on sanonut sitä minulle niin kauan kuin muistan. ”Ota riskejä, älä anna minkään pidätellä sinua, ole oma itsesi. Luo ongelmia joka kerta pallollisena”.
– Pelaajana haluaa vapauksia tehdä oma juttuaan, oli se sitten maalien tekemistä tai niiden luomista. Sitä minä haluan, innostaa yleisöä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”