Kokenut Valioliiga-laituri jäi yllättäen ilman seuraa: ”Odotan, että puhelin soi”
										Englannin maajoukkueen ex-laituri Andros Townsend sanoo, että hän murtui kyyneliin, kun hänen siirtonsa Burnleyyn kaatui.
Townsend, 32, veti kesällä Burnleyn kanssa onnistuneen testijakson ja pääsi Valioliiga-nousijan kanssa sopuun diilistä, mutta seura veti lopulta tarjouksensa pois, koska se ei halunnut hänen jarruttavan nuorempien pelaajiensa kehitystä.
– Se oli luultavasti yksi urani vaikeimmista keskusteluista, kertoi Townsend BBC:lle.
– Olisin voinut valmistautua, jos olisin ollut huono [testijaksolla] ja tiennyt, etten saisi sopimusta. Mutta minä katselin taloja, kouluja lapsilleni, keskustelin pelinumerostani ja sitten minulle kerrottiin, ettei tarjous ole enää voimassa. Se järkytti maailmaani.
Townsend sanoo ymmärtävänsä Burnleyn päätöstä, vaikka hän yritti taivutella seuran toisiin ajatuksiin.
Konkarilaituri uskoo, että hänen vaikea loukkaantumisensa on vaikuttanut monen seuran kiinnostukseen. Townsend harjoittelee tällä hetkellä ex-seuransa Tottenhamin U18-joukkueen kanssa, mutta hän oli koko viime kauden sivussa polvivamman takia.
-Tilanne on se, etten ole pelannut kilpailullista ottelua 18 kuukauteen, joten ikäni ja minuuttien puutteeni vuoksi englantilaiset seurat eivät voi ottaa tätä riskiä.
– Katselin ulkomaille ja ajattelin, että seurat haluaisivat hankkia kokemukseni omaavan pelaajan, mutta siellä tuli vastaan sama juttu, minuuttien puute.
– Managerit eivät myöskään halua pelaajaa testille kauden aikana, koska se lähettää heidän nykyisille pelaajilleen viestin, että heihin ei luoteta. Se saattaa muuttua, jos tulosta ei tule seuraavina viikkoina.
– Odotan, että puhelin soi.
Tottenhamin lisäksi Townsend on aiemmin edustanut muun muassa Newcastlea, Crystal Palacea ja viimeksi Evertonia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
 - Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
 - Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa