Entinen Valioliiga-vahti nostaa Virgil van Dijkin kaikkien aikojen parhaaksi – ”Ihmisillä on lyhyt muisti”
Entinen Valioliiga-vahti Ben Foster uskoo Liverpoolin kapteenin Virgil van Dijkin olevan kaikkien aikojen paras puolustaja. Hollantilaistoppari oli huippuvuosinaan joukkueensa tärkein tukipilari.
Liverpool voitti van Dijkin, 32, johdolla sekä Mestarien liigan että Valioliigan vuosina 2019-2020. Puolustajan suoritukset ovat olleet epätasaisia hänen toivuttuaan pahasta polvivammasta oltuaan lähes vuoden sivussa.
– Jotkut puhuvat pitkäkestoisuudesta. Tämä kaveri on kuitenkin nostanut pelin tasoa. Hän on ollut mielestäni maailman paras puolustaja viimeisen kolmen vuoden ajan, Foster kehui Fozcast-podcastissaan.
.– Hänellä on paha loukkaantuminen takana ja etsii ehkä edelleen vauhtiaan sen jälkeen. Virgil van Dijk täysissä voimissaan on kuitenkin paras toppari, joka tässä maailmassa koskaan ollut. Kun Liverpool voitti Mestarien liigan ja Valioliigan, Virgil oli ykkönen. Ihmisillä on vain lyhyt muisti ja se polvivamma saattoi viedä hieman nopeutta häneltä.
Van Dijk palkittiin vuoden 2019 UEFA:n vuoden parhaana pelaajana. Hollantilaistähti kuitenkin jäi ilman Ballon d’Oria samana vuonna hävittyään äänestyksen Lionel Messille.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikä on Marcus Rashfordin tilanne Manchester Unitedissa?
- Chelsea haluaa ison summan Nicolas Jacksonista
- Bournemouthin luottopelaaja hylkäsi taas jatkosopimustarjouksen – suurseurat perässä
- Manchester United johtaa kilpailua Manu Konésta
- Pep Guardiola halutaan maajoukkueen puikkoihin
- Crystal Palace ja Chelsea neuvottelevat – Maxence Lacroix ei siirry halvalla
- Aston Villasta tuttu Jhon Durán, 22, siirtyy jo uransa seitsemänteen seuraan
- Romano: PSG kaappasi laitapuolustajan Valioliigasta
- Rodri ylisti itseään loukkaantumisten jälkeen: ”Tämä on ollut vaikea matka”
- Suru-uutinen: Kevin Keegan on kuollut
- Romano: PSG kaappasi laitapuolustajan Valioliigasta
- Suru-uutinen: Kevin Keegan on kuollut
- Valioliigalegenda raivostui – latasi suorat sanat argentiinalaisten käytöksestä: ”Vastenmielistä”
- Manchester Cityn maestro nousi historialliseen joukkoon
- Näkökulma: Valioliigan onnistujat ja epäonnistujat MM-finaalissa
- Sky: Laiturihankinta menee Manchester Unitedilta sivu suun
- Virallista: João Gomes siirtyy Aston Villaan
- Rodri ylisti itseään loukkaantumisten jälkeen: ”Tämä on ollut vaikea matka”
- Sky: Aston Villa yrittää vaihtaa yhden MM-kisaflopin toiseen
- Top 5: Tässä ovat MM-kisojen parhaat Valioliiga-pelaajat