Historiallisen päätöksen tehnyt jalkapalloilija ymmällään Jordan Hendersonin Saudi-siirrosta – ”Isku vasten kasvoja”
Englannin ainoa avoimesti homoseksuaali ammattilaisjalkapalloilija Jake Daniels myöntää pettymyksensä Jordan Hendersonin siirryttyä Saudi-Arabian liigaan. Liverpoolin entinen kapteeni liittyi Steven Gerrardin valmentaman Al Ettifaqin riveihin viime kesänä.
Daniels, 18, tuli kaapista ulos toukokuussa 2022 ensimmäisenä englantilaisena ammattilaisjalkapalloilijana Justin Fashanun jälkeen (1990). Blackpoolin hyökkääjä sai tuolloin seksuaalivähemmistöjä tukeneelta Hendersonilta tukiviestin.
Daniels ei ole kuullut Hendersonista hänen siirryttyä Saudi-Arabiaan. Liverpool-ikoni kommentoi syyskuussa kohuttua siirtoaan väittäen, ettei raha ollut päämotiivi sille.
– Hän tuki minua silloin ja sanoi olevansa ylpeä tekemästäni. Hänen siirtyminen Saudi-Arabiaan oli isku vasten kasvojani, Daniels kritisoi BBC:llä.
– Siitä taisi saada kuitenkin hyvin rahaa. Rahalla taitaa olla ihmisille enemmän merkitystä.
Daniels uskoo homoseksuaalisuutensa myöntämisen julkisesti vapauttaneen häntä henkisesti. Nuorukainen kärsi mielenterveydellisistä ongelmista ennen ulostuloaan.
– Se että minulla oli paljon miespuolisia kavereita koulussa sai minut tuntemaan, että homoseksuaalisuus olisi paha juttu. Pelkäsin menettäväni ystäväni, jos tulisin kaapista ulos. Päätös oli siksi vaikea. Se oli lopulta paras tekemäni päätös ja pelaan nyt myös paremmin, Daniels kertoi.
LUE MYÖS!
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- ESPN: Tiedot Marcus Rashfordista eivät pidä paikkaansa
- Arne Slot antoi rohkaisevan päivityksen Alexander Isakista
- SER: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta lisätietoja
- Thomas Tuchel seuraa loppukauden pelejä stressaantuneena: ”Se on varmasti pelottavaa”
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- Nyt se on varmaa: Tottenham paljasti uuden päävalmentajansa
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Nyt tipahti uutta tietoa Tottenhamin päävalmentajaneuvotteluista
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Arne Slot antoi rohkaisevan päivityksen Alexander Isakista