Chelsean ex-hyökkääjä pidätetty – epäillään osalliseksi ”miljardien” jättihuijaukseen
Chelsean entinen hyökkääjä on mahdollisesti kuulunut maailmanlaajuiseen sijoitusrikollisjengiin, kertovat ”miljardien” arvoista verkkohuijausta tutkivat syyttäjät.
Rati Aleksidze, joka pelasi Stamford Bridgellä muun muassa John Terryn, Gianfranco Zolan ja Marcel Desaillyn kanssa, vangittiin väliaikaisesti maaliskuussa Saksassa. Entisen Georgian maajoukkuemiehen pidätysmääräys on sittemmin kumottu, mutta tutkimukset jatkuvat.
LUE MYÖS: Karu välikohtaus Chelsean ja Newcastlen ottelussa – poliisi tutkii: ”Vaarallista”
Saksalaiset syyttäjät kertoivat Telegraph Sportille, että 45-vuotiaan epäillään olleen ”korkeintaan” vähäisessä roolissa Tbilisissä toimivassa salaliitossa, jota syytetään satojentuhansien sijoittajien huijaamisesta.
Poliisit uskovat, että jengin pyörittämät petolliset sijoitussivustot ja kryptovaluutta-alustat ovat aiheuttaneet ”miljardiluokan vahinkoa”.
BBC, joka seurasi saksalaisia ja georgialaisia poliiseja Georgian pääkaupungin puhelinkeskuksiin tehdyissä ratsioissa, jäljitti useita huijatuksi tulleita englantilaisia sijoittajia.
Saksassa on kuitenkin vasta tällä viikolla selvinnyt, että Aleksidzea, joka pelasi Chelsealle vain 18 minuuttia Valioliigassa kaudella 2000-01 ennen kuin hänen sopimuksensa purettiin selkävamman seurauksena, on myös kuulusteltu.
LUE MYÖS:
- Uusi ennätys rikki – Max Dowman, 16, teki kaksi maalia liigacupissa
- Espanjassa noustiin Bobby Charltonin historiallisiin lukemiin
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Romano: tässä on Yves Bissouman uusi seura
- Lähde: Kaksi suurseuraa Arsenalin laitahyökkääjän perässä
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
