Wout Weghorst kävi läpi aikaansa Manchester Unitedissa: ”Siksi menetin avauksen paikkani”
Wout Weghorst pelasi viime kauden jälkimmäisen puolikkaan lainalla Manchester Unitedissa.
Syyskausi sujui turkkilaisessa Besiktasissa. Weghorst valittiin mukaan Hollannin MM-kisajoukkueeseen ja vain muutama viikko kisojen jälkeen Manchester United tiedotti lainanneensa kookkaan hyökkääjän riveihinsä loppukaudeksi.
197-senttinen hyökkääjä sai mukavasti vastuuta Erik ten Hagin alaisuudessa, mutta maalit jäivät puuttumaan. 31 otteluun syntyi vain kaksi maalia.
Mirror haastatteli nykyään Hoffenheimissä pelaavaa Weghorstia, joka kertoi kokemuksistaan Manchester Unitedissa.
– Ne olivat todella menestyksekkäitä kuukausia, emmekä juurikaan hävinneet otteluita. Lisäksi olin itse tärkeä osa joukkuetta. Minulle pelattiin palloja kärjessä ja lisäksi tein kovasti töitä ollakseni keskikentän ja hyökkäyksen välinen linkki. Vain maalit jäivät puuttumaan. Se harmitti minua ja sen vuoksi menetin myös avauksen paikkani.
– Valioliiga on selvästi maailman kovin jalkapallosarja. Parhaat puolustajat pelaavat siellä. Vain harvoin olimme ottelua dominoiva joukkue, joka loi maalipaikkoja.
Weghorstin mukaan hänen roolinsa Manchester Unitedissa oli hyvin erilainen kuin muissa seuroissa.
– Pelasimme myös sellaisella tavalla, johon en ollut tottunut. Saksassa ja Turkissa joukkue pelasi aina minulle. Olin viimeisellä linjalla odottamassa maalipaikkoja, kun taas Manchester Unitedissa minun piti pitää huolta siitä, että muiden pelaajien peli toimisi. Mielestäni onnistuin siinä todella hyvin. Katsoi asiaa mistä kulmasta tahansa, olisi minun pitänyt silti tehdä enemmän maaleja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Loukkaantumisista kärsinyt Cole Palmer osui heti paluuottelussaan – Everton ei pystynyt selättämään peikkoaan
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”