Jordan Henderson debytoi Ajaxissa – katsomossa tuttu naama

Englannin päävalmentaja Gareth Southgate oli lauantaina paikan päällä seuraamassa, kun keskikenttäpelaaja Jordan Henderson debytoi Ajaxissa.
Henderson, 33, urakoi täydet minuutit, kun Ajax pelasi 1-1-tasapelin Hollannin liigan kärkijoukkueen PSV Eindovenin vieraillessa Amsterdamissa.
Liverpoolin ex-kapteeni siirtyi Ajaxiin viime kuussa vietettyään vajaat puoli vuotta saudiarabialaisessa Al-Ettifaqissa. Lehtitietojen mukaan Henderson perheineen sopeutui huonosti Lähi-itään, ja Al-Ettifaq purki hänen sopimuksensa ennen kuin konkari palasi Eurooppaan.
Hendersonin pesti Saudi-Arabiassa oli iso puheenaihe Englannissa paristakin syystä. Ensinnäkin, Hendersonia kritisoitiin siirrosta, koska hänet on aiemmin tunnettu seksuaalivähemmistöjen isona tukijana, mutta sitten hän siirtyi maahan, jossa homoseksuaalisuus on lailla kielletty. Käytännössä Hendersonia syytettiin siitä, että hän hylkäsi arvonsa rahakkaan sopimuksen takia.
Toiseksi, monet kyseenalaistivat, riittävätkö Hendersonin näytöt heikkotasoiseksi luonnehditussa Saudi-Arabian liigassa siihen, että hän jatkaa maajoukkueessa. Southgate piti Hendersonin ryhmässään koko viime syksyn ajan, ja hänen läsnäolonsa launtain pelissä kertonee siitä, että Henderson on yhä hänen ajatuksissaan.
– Tämä oli tietysti erityinen päivä minulle ja perheelleni. Edustaa tätä jalkapalloseuraa ensimmäistä kertaa – se oli erityistä. Ja oli todella erityistä pelata tällä stadionilla, kommentoi Henderson ESPN:lle.
Hän sai kuulla vasta pelin jälkeen, että Southgate oli katsomossa.
– Toivottavasti hän valitsi hyvän pelin ja nautti ottelusta.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Arsenal hyytyi Lontoon illassa, kun sen parhaat läpimurrot jäivät tuloksettomiksi
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Chelsea on kiinnostunut Barcelonan topparista
- Paul Scholes kehoitti Valioliigan tähteä karttamaan Manchester Unitedia – ”Minä olen huolissani”
- Tottenham pitkään jatkosopimukseen teinilupauksen kanssa