Valioliiga-konkari purki miljoonien jättisopimuksensa: ”Ihmiset sanoivat, että olen hullu”
Fulhamin laitahyökkääjä Willian sanoo, että kaikki kutsuivat häntä ”hulluksi”, kun hän lähti Arsenalista kesällä 2021.
Willian, 35, oli siirtynyt Tykkimiesten riveihin vain vuotta aikaisemmin jätettyään Chelsean menestyksekkään jakson jälkeen.
Myös Chelsea oli tarjonnut brassilaiturille sopimusta, mutta Arsenal tarjosi hänelle pidempää, kolmen vuoden diiliä, mikä tarkoitti enemmän rahaa ja vakautta tulevaisuutta ajatellen.
Willianin vuosi Arsenalissa oli kuitenkin pettymys. Hän ei missään vaiheessa yltänyt entiselle tasolleen, ja loppukautta kohden peliaika väheni.
Pitkä diili olisi mahdollistanut sen, että Willian olisi istunut kaksi vuotta vaihtopenkillä ja odotellut rahoja tililleen. Osapuolet päättivät kuitenkin purkaa sopimuksensa ennenaikaisesti hänen aloitteestaan.
Lehtitietojen mukaan Willian ei vaatinut Arsenalilta saataviaan jäljelle jääneistä sopimusvuosista. Hänen palkkatasollaan se tarkoitti noin 23,6 miljoonan euron potista luopumista.
– Se oli vaikea vuosi minulle. Päätin lähteä [Arsenalista], ja minulla oli siinä vaiheessa vielä kaksi vuotta sopimusta jäljellä, kertoo Willian tuoreessa Telegraphin haastattelussa.
– Sanoin vain heille: ”Kuulkaa, puretaan sopimukseni. Tämä ei ole toiminut niin kuin me halusimme. Menen johonkin muualle ja jatkan jalkapallon pelaamista”.
– Ihmiset sanoivat minulle, että olen hullu. ”Et voi luopua tällaisesta rahasta. Kukaan muu pelaaja sinun asemassasi ei ikinä tekisi niin. He antaisivat sopimuksensa kulua ja ottaisivat rahat pois”.
– Mutta minä en ajattele rahaa. Tiedän kyllä, että raha on tärkeää, mutta se ei ole ensimmäinen asia elämässäni. Minulle Jumala on tärkein. Sitten perheeni, sitten jalkapallo. Sitten muut asiat.
Arsenalista lähdettyään Willian käväisi kotimaassaan Corinthiansin riveissä, mutta palasi toissa vuonna Valioliigaan, kun Fulham hankki hänet.
Brassilaituri on pelannut Mökkiläisten riveissä kaikkiaan 56 ottelua tehden niissä kymmenen maalia ja syöttäen kahdeksan.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa