Liverpoolin dramaattista voittomaalia edelsi tuomarin virhe – seurapomo raivosi
Erotuomari Paul Tierneyn olisi pitänyt antaa pallo takaisin Nottingham Forestille ennen kuin Liverpool iski voittomaalinsa lauantaina, kertoo Sky Sports.
Liverpool voitti Forestin vieraskentällä 1-0 Darwin Núñezin 99. minuutin maalilla. Hetkeä aiemmin lisäajalla oli nähty tilanne, joka on aiheuttanut runsaasti närää kotijoukkueen leirissä.
Tierney vihelsi mahdollisen päävamman takia pelin poikki 96. minuutilla, kun Liverpoolin toppari Ibrahima Konaté jäi makaamaan maahan rangaistusalueella. Pillin soidessa pallo oli Forestin Callum Hudson-Odoilla, mutta sen jälkeen Liverpoolin Luis Díaz potkaisi pelivälineen kohti omaa maaliaan.
Peliä jatkettiin tuomaripallolla, jonka Tierney pudotti Liverpoolin maalivahdille Caoimhin Kelleherille. Sääntöjen mukaan pallo olisi kuitenkin pitänyt palauttaa Nottingham Forestille, koska pallo oli Hudson-Odoin hallussa rangaistusalueen ulkopuolella.
Virhe ei johtanut suoraan Liverpoolin voittomaaliin, sillä Nottingham Forest sai pallon takaisin itselleen ennen kuin vierasjoukkue heilutti verkkoa toisessa päädyssä. BBC:n mukaan tuomaripallon ja maalin välillä oli minuutti ja 50 sekuntia.
Nottingham Forest oli joka tapauksessa raivoissaan tapahtumien kulusta. Apuvalmentaja Steven Reid sai protestoinnista punaisen kortin ja BBC:n mukaan Forestin omistaja Evangelos Marinakis jahtasi tuomareita aina heidän pukuhuoneeseensa saakka.
– Kunnioittakaa pelaajia, tätä tapahtuu joka viikko, huusi Marinakis, joka oli saatettava tilanteesta pois.
Nottinhgam Forestin tuomarianalyytikko, entinen Valioliiga-tuomari Mark Clattenburg sanoi pelin jälkeen, ettei vielä tiedä, tekeekö seura valituksen.
– Tuolla ratkaisevalla hetkellä Nottingham Forest oli saanut pallon kulmaan, joten he olisivat voineet kuluttaa aikaa,saadakseen tuloksen, peli oli 0-0. Pallo meni takaisin Liverpoolille ja he saivat kulman. Ihmiset voivat sanoa, että he (Forest) olisivat voineet purkaa pallon, mutta tuosta hetkestä lähtien pelaajat voivat menettää keskittymisensä, koska he tuntevat, että on tapahtunut vääryys, kommentoi Clattenburg.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättidiili – Brighton kaappasi Tottenhamin tähtitopparin
- Virallista: Chelsea hankki uuden laitapuolustajan – hintalappu yli 50 miljoonaa euroa
- Chelsea hankkimassa laitapuolustajan – neuvottelut käynnissä
- Toimittaja: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa – neuvottelut käynnissä
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Toimittaja: Nottingham Forest hamuaa Liverpoolin tähtipelaajaa
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Virallista: Enzo Maresca on Man Cityn uusi päävalmentaja – Chelsea latasi suorat sanat ex-luotsistaan
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Manchester Unitedin pelaaja loukkaantui: ”Sain pahimman mahdollisimman vamman, minkä pelaaja voi saada”
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Gary Neville varoitti Man Cityn uutta päävalmentajaa – tätä seurassa ei hyväksytä
- Fabrizio Romano: Liam Rosenior lähellä yllättävää uutta pestiä
