Guardian: Chelsea uhkaa erottaa Mauricio Pochettinon – yksi asia voi pelastaa potkuilta
Chelsean manageri Mauricio Pochettino on vaarassa saada potkut, kertoo The Guardian.
Pochettino palkattiin viime kesänä Chelsean peräsimeen kaksivuotisella sopimuksella. Argentiinalaisluotsi on kuitenkin ajautunut potku-uhan alle sen jälkeen, kun Chelsea hävisi Manchester Citylle FA Cupin välierissä ja heti perään Arsenalille rumin 0–5-lukemin Valioliigassa.
Vaikka aiemmin viikolla kerrottiin, ettei kiperillä pettymyksillä olisi suurempaa painoarvoa Pochettinon tulevaisuuden kannalta, on 52-vuotias Guardianin mukaan vaarassa saada potkut tänä kesänä.
Pochettinon mahdollisuudet pitää työpaikastaan kiinni riippuvat näiltä näkymin siitä, viekö hän nuoren joukkueensa ensi kaudeksi Eurooppaan.
Chelsea on parhaillaan yhdeksäntenä Valioliigan sarjataulukossa. Sillä on kuusi pistettä kurottavana kuudennella sijalla olevaan Manchester Unitediin, joka on pelannut yhden ottelun enemmän.
Pochettinon työtä on vaikeuttanut kauden aikana Chelsean käsittämätön loukkaantumiskriisi, jonka viimeisimmäksi uhriksi julistettiin torstaina Enzo Fernández. 120 miljoonaa euroa maksanut keskikenttäpelaaja on loppukauden sivussa tyräleikkauksen seurauksena.
Fernández, 23, on kuulunut Pochettinon ehdottomiin luottopelaajiin avattuaan peräti 26 ottelua Valioliigassa maanmiehensä alaisuudessa.
- Välitön vaikutus penkiltä! Noah Okaforin maali riitti Tottenhamin kaatoon – jäikö punainen kortti antamatta?
- ”Manchester United on samalla tasolla kuin Barcelona”
- Jamie Carragher: Liverpool ei ole käyttänyt rahaa riittävän fiksusti
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- James Trafford avautui ajastaan Man Cityssä: ”Se oli karmea fiilis”
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!
- Cole Palmeria ei valittu maajoukkueeseen – näin Xabi Alonso kommentoi
- Roberto De Zerbiltä näkökulma sosiaalisesta mediasta: ”Nuorten pelaajien pitäisi …”
- James Trafford kertoi tavoitteestaan: ”Olen aina unelmoinut siitä”
- Mikel Arteta torppasi Declan Ricea koskevat huolet
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Athletic: Lisätietoja Jack Grealishin tilanteesta – palasi Evertonin harjoituskeskukseen
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Voiko Man United yltää takavuosien kaltaiseen menestykseen, Michael Carrick?
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- Roberto De Zerbiltä näkökulma sosiaalisesta mediasta: ”Nuorten pelaajien pitäisi …”
