Roy Keane: Erling Haaland on divaritason pelaaja – ”Ei ole epäilystäkään”
Roy Keane sanoo Erling Haalandin olevan nyt Mestaruussarjan tasolla sen jälkeen, kun Manchester Cityn norjalaistähti teki maalin paluuottelussaan Nottingham Forestia vastaan.
Kaksi edellistä ottelua sivussa ollut Haaland palasi loukkaantumisen jälkeen auttaakseen Cityn 2–0-voittoon Nottingham Forestia vastaan.
Valioliigan maalipörssin ykkönen sai toisella puoliajalla pystysyötön Kevin De Bruynelta ja sijoitti pallon tarkasti tolpan juureen tehdäkseen kauden 32 osumansa kaikki kilpailut mukaan lukien.
Haaland ansaitsi ottelun jälkeen kehut Keanelta, joka leimasi hänet kuukausi sitten pelatun Arsenal-tasapelin jälkeen ”Kakkosliiga tason” pelaajaksi.
- LUE MYÖS: Roy Keanelta tylyä palautetta Erling Haalandin pelin ongelmista – ”Kuin Kakkosliigan pelaaja”
– Hän oli nyt hyvin paljolti kuin Mestaruussarja-tason pelaaja. Hän on parantanut paljon! Keane letkautti Sky Sportsin studiossa viitaten aiempaan kritiikkiinsä.
– Maalintekijänä hän on aivan uskomaton. Minulla ei ole epäilystäkään hänen laadustaan viimeistelyn suhteen. Kun hän on tulossa kentälle, hän haluaa vaikuttaa peliin.
– Kun ottelu on hieman levällään, ja hänellä on De Bruynen kaltaisia pelaajia, he löytävät hänet, jonka jälkeen häneltä tarvitaan enää tuo pieni terävyys, jota hän on osoittanut.
Man City ei ollut parhaimmillaan Forestia vastaan, mutta osoitti mestarijoukkueen päättäväisyyttä kairatakseen voiton.
City nousi pisteen päähän Valioliigan kärkijoukkueesta Arsenalista, joka otti aiemmin päivällä dramaattisen 3–2-derbyvoiton Tottenhamista.
Pep Guardiolan joukkue voi nousta kahden pisteen edelle Arsenalista, jos se voittaa rästiottelunsa.
LUE MYÖS:
- Brighton pahoittelee Kiinassa aiheuttamaansa mielipahaa
- Fantasy Premier League: GW 15 – käytä ilmaiset vaihtotapahtumat tästä syystä
- Tässä on Englannin MM-kisalohko
- Rúben Amorim otti tiukan sävyn Kobbie Mainoosta – tylytti toimittajia
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salah -kohuun
- Millaisen vastaanoton Sean Dyche saa Evertonin kannattajilta? Näin luotsi vastasi
- Telegraph: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin pelaajille
- Arsène Wenger: Englannilla mahdollisuudet maailmanmestaruuteem – kertoi oman mestarisuosikkinsa
- Manchester United pettyi jälleen – West Hamilta hurja taistelu
- Tässä on Englannin MM-kisalohko
- Rúben Amorim otti tiukan sävyn Kobbie Mainoosta – tylytti toimittajia
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salah -kohuun
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin pelaajille
- Rúben Amorim: Manchester Unitedin jättihankinta on keskittynyt liikaa omaan maalimääräänsä
- Mohamed Salah on sysätty syrjään – nyt puhuu Virgil van Dijk
- ESPN: Arne Slotin palli huojuu
- Arsène Wenger: Englannilla mahdollisuudet maailmanmestaruuteem – kertoi oman mestarisuosikkinsa
- Millaisen vastaanoton Sean Dyche saa Evertonin kannattajilta? Näin luotsi vastasi
- Katastrofaalisille tuloksille ei näy loppua – kriisiseuran manageri: ”Muutoksia on tehtävä”