Roy Keane: Erling Haaland on divaritason pelaaja – ”Ei ole epäilystäkään”
Roy Keane sanoo Erling Haalandin olevan nyt Mestaruussarjan tasolla sen jälkeen, kun Manchester Cityn norjalaistähti teki maalin paluuottelussaan Nottingham Forestia vastaan.
Kaksi edellistä ottelua sivussa ollut Haaland palasi loukkaantumisen jälkeen auttaakseen Cityn 2–0-voittoon Nottingham Forestia vastaan.
Valioliigan maalipörssin ykkönen sai toisella puoliajalla pystysyötön Kevin De Bruynelta ja sijoitti pallon tarkasti tolpan juureen tehdäkseen kauden 32 osumansa kaikki kilpailut mukaan lukien.
Haaland ansaitsi ottelun jälkeen kehut Keanelta, joka leimasi hänet kuukausi sitten pelatun Arsenal-tasapelin jälkeen ”Kakkosliiga tason” pelaajaksi.
- LUE MYÖS: Roy Keanelta tylyä palautetta Erling Haalandin pelin ongelmista – ”Kuin Kakkosliigan pelaaja”
– Hän oli nyt hyvin paljolti kuin Mestaruussarja-tason pelaaja. Hän on parantanut paljon! Keane letkautti Sky Sportsin studiossa viitaten aiempaan kritiikkiinsä.
– Maalintekijänä hän on aivan uskomaton. Minulla ei ole epäilystäkään hänen laadustaan viimeistelyn suhteen. Kun hän on tulossa kentälle, hän haluaa vaikuttaa peliin.
– Kun ottelu on hieman levällään, ja hänellä on De Bruynen kaltaisia pelaajia, he löytävät hänet, jonka jälkeen häneltä tarvitaan enää tuo pieni terävyys, jota hän on osoittanut.
Man City ei ollut parhaimmillaan Forestia vastaan, mutta osoitti mestarijoukkueen päättäväisyyttä kairatakseen voiton.
City nousi pisteen päähän Valioliigan kärkijoukkueesta Arsenalista, joka otti aiemmin päivällä dramaattisen 3–2-derbyvoiton Tottenhamista.
Pep Guardiolan joukkue voi nousta kahden pisteen edelle Arsenalista, jos se voittaa rästiottelunsa.
- Frank Lampard lyttäsi tuomarit
- Välitön vaikutus penkiltä! Noah Okaforin maali riitti Tottenhamin kaatoon – jäikö punainen kortti antamatta?
- ”Manchester United on samalla tasolla kuin Barcelona”
- Jamie Carragher: Liverpool ei ole käyttänyt rahaa riittävän fiksusti
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- James Trafford avautui ajastaan Man Cityssä: ”Se oli karmea fiilis”
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!
- Cole Palmeria ei valittu maajoukkueeseen – näin Xabi Alonso kommentoi
- Roberto De Zerbiltä näkökulma sosiaalisesta mediasta: ”Nuorten pelaajien pitäisi …”
- James Trafford kertoi tavoitteestaan: ”Olen aina unelmoinut siitä”
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Athletic: Lisätietoja Jack Grealishin tilanteesta – palasi Evertonin harjoituskeskukseen
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Voiko Man United yltää takavuosien kaltaiseen menestykseen, Michael Carrick?
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- Roberto De Zerbiltä näkökulma sosiaalisesta mediasta: ”Nuorten pelaajien pitäisi …”