Fantasy Premier League: Peliviikko 36 – loppusuora lähestyy
Valioliiga lähestyy loppuaan kun jäljellä on viimeiset kolme pelikierrosta. Tässä tekstissä käsitellään peliviikkoa 35, Manchester Cityn loukkaantumisia, Liverpoolin romahdusta, kapteeniutta, toimituksen joukkuetta ja sen pärjäämistä.
Peliviikko 35
Newcastle voitti Sheffield Unitedin kotonaan 5-1, kun Alexander Isak osui kahdesti ja Anthony Gordon syötti kaksi maalia. Manchester City voitti Nottingham Forestin 2-0, kun Kevin De Bruyne syötti joukkueensa molemmat maalit ja Erling Haaland palasi kentälle iskien maalin.
Manchester City – loukkaantumiset ja vaihtoehdot
Manchester Cityn 2-0-voittoa varjosti maalivahti Edersonin loukkaantuminen. Brasilialaisen loukkaantuminen on kuitenkin pelättyä lievempi, ja joidenkin arvioiden mukaan Ederson voi olla pelikunnossa jo peliviikolla 37.
Tämä taas asettaa riskin Stefan Ortegan hankinnalle, sillä saksalainen ei pelaa välttämättä yhtä ottelua enempää. Vaihtoehtona Edersonille ovat Guglielmo Vicario sekä André Onana, jotka molemmat pelaavat kaksi ottelua seuraavalla peliviikolla.
Phil Foden ei ollut Cityn kokoonpanossa, minkä Pep Guardiola selitti ottelun jälkeen sairastumisella. Kaiken järjen mukaan Fodenin pitäisi siis aloittaa tai olla ainakin pelikuntoinen tulevassa ottelussa Wolvesia vastaan. Haalandin paluun myötä norjalainen on suosittu valinta kapteeniksi kotiottelussa Wolvesia vastaan.
Liverpoolin romahdus
Liverpool pelasi oman ottelunsa tasan 2-2 West Hamia vastaan, ja tuloksen myötä joukkueen mestaruushaaveet ovat käytännössä ohitse. Wild Card -pelimerkin jälkeen yhä useampi managereista jätti Mohamed Salahin ulos joukkueestaan johtuen Liveerpoolin tehottomuudesta ja Salahin märästä ruudista.
Salah tullaan mahdollisesti näkemään viimeistä kertaa Liverpoolin paidassa kauden päätöskierroksella, kun Liverpool kohtaa Wolvesin. Liverpoolin laskun myötä joukkueen muutkin pelaajat vaikuttavat vähemmän kiinnostavilta, eikä Liverpoolia tulla todennäköisesti näkemään joukkueissa ennen kauden viimeistä ottelua.
Kapteeni
Pelikuntoon palanneella Erling Haalandilla on peliviikon korkein pisteodottama 7,5 pisteellä. Manchester City kohtaa Wolvesin, eikä Cityn odoteta kompastuvan mestaruustaistelussa. Toisena vaihtoehtona on Arsenalin Bukayo Saka, jonka pisteodottama on 7,1. Arsenal palasi voittokantaan viime viikolla voittaessaan Tottenhamin 2-3, ja voittokulun uskotaan jatkuvan Bournemouthin kustannuksella.
Joukkueen pärjääminen
Tekstiä kirjoitettaessa Tottenham ja Chelsea eivät ole pelanneet omaa rästiotteluaan, joten joukkueen lopullinen sijoitus ei ole vielä selvillä. Kuitenkin ennen ottelua joukkueen pistesaldo on 46 keskiarvon ollessa 42 pistettä, mikä tarkoittaa toimituksen joukkueelle punaista nuolta.
Toimituksen joukkue
Toimituksen joukkue lähtee peliviikkoon 36 yllä olevalla joukkueella. Joukkue ei käytä ilmaista vaihtotapahtumaansa. Edersonista odotetaan lisätietoa, mutta sitä ennen brasilialainen odottaa seuraavaa peliviikkoa penkillä. Kapteeninnauhan saa käteensä Erling Haaland.
Iisakki Lehtonen
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Tässä on Manchester Cityn uusi päävalmentaja
- Mikel Arteta tarttui mikrofoniin Burnley-ottelun jälkeen – latasi suoran toiveen faneille
- VAR tuomitsi rajun tilanteen Arsenalin eduksi – ”Tuomari teki virheen”
- Athletic: Chelsean väliaikaisluotsi jää Xabi Alonson valmennustiimiin
- Nyt se on varmaa: Pep Guardiola jättää Manchester Cityn – mahdollinen korvaaja selvillä
- Carlo Ancelotti jätti Valioliiga-tähden ulos Brasilian MM-ryhmästä – pelaajalta suora vastaus
- Arsenal teki tarvittavan – nihkeä voitto putoajajoukkueesta
- DM: Brentfordilla on selvät sävelet saksalaissensaation suhteen
- Brittimedia: Pep Guardiola jättää Manchester Cityn!
- Kisa aikaa vastaan – Arsenalin finaalivastustajan supertähti loukkaantui
- Brittimedia: Pep Guardiola jättää Manchester Cityn!
- Arsenal teki tarvittavan – nihkeä voitto putoajajoukkueesta
- DM: Brentfordilla on selvät sävelet saksalaissensaation suhteen
- Liverpoolin tähtäimessä oleva superlupaus teki yllättävän valinnan
- Kisa aikaa vastaan – Arsenalin finaalivastustajan supertähti loukkaantui
- Roy Keane ei ole vakuuttunut Manchester Unitedin päätöksestä
- Wayne Rooney ei ymmärtänyt Mohamed Salah’n ulostuloa: ”Jos olisin Arne Slot…”
- Jamie Carragher kertoi mikä Liverpoolin pelaamisessa mättää
- Katastrofaalinen tulos West Hamille – Tottenham voi nyt varmistaa säilymisen
- Mitta täysi – ex-pelaaja vaatii potkuja Arne Slotille: ”Vähemmästäkin on erotettu”