Thiago Silva palaamassa kasvattajaseuraansa
Thiago Silva ilmoitti aiemmin tällä viikolla poistuvansa Chelseasta kuluvan kauden jälkeen. Osapuolet eivät solmi jatkosopimusta ja Silva vaihtaa maisemaa vapaana agenttina.
Silvan kausi Chelseassa on ollut kaksijakoinen. Toppari kuului valtaosan kaudesta Mauricio Pochettinon ehdottomiin luottopelaajiin, mutta viime kuukausina vastuu on ollut pienempää. Silva on nimetty helmikuun alun jälkeen vain kolmesti Chelsean avauskokoonpanoon Valioliigassa.
Globoesporten ja Fabrizio Romanon saamien tietojen mukaan Silva palaa kasvattajaseuraansa Fluminenseen. Silva allekirjoittaa kaksivuotisen sopimuksen Fluminensen kanssa.
Silva, 39, ehti pelata kolmen kauden ajan Fluminensen edustusjoukkueessa ennen uraansa Euroopan huipulla. Silva edusti Euroopassa Chelsean lisäksi AC Milania ja PSG:tä.
Silva kertoi haluavansa palata Chelseaan pelaajauransa jälkeen. Silva toivoo saavansa työpaikan seuran organisaatiosta. Silva on edustanut Chelseaa neljän vuoden ajan ja juhli seuran kanssa Mestarien liigan voittoa keväällä 2021.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
