Crystal Palacen tähdet kutsuttiin Ranskan olympiajoukkueeseen – Chelsea esti kahden pelaajansa osallistumisen
Crystal Palacen hyökkääjät Jean-Philippe Mateta ja Michael Olise on kutsuttu mukaan Ranskan olympiajoukkueeseen Pariisin kotikisoihin. Thierry Henry nimesi ryhmänsä turnaukseen maanantaina.
Mateta, 26, on yksi Ranskan joukkueen kolmesta yli-ikäisestä pelaajasta. Olympiajoukkueet kasataan muuten alle 23-vuotiaista pelaajista.
Myös Chelsean keskikenttäpelaaja Lesley Ugochukwu on mukana ryhmässä. Sen sijaan lontoolaisseura esti Mirrorin tietojen mukaan puolustajiensa Benoit Badiashilen ja Malo Guston liittymiset olympiajoukkueeseen, koska tuore päävalmentaja Enzo Maresca haluaa heidän olevan mukana Bluesin vahvuudessa kauden alusta lähtien.
Mateta teki tällä kaudella 35 valioliigaotteluun 16 maalia. Olise iski 19 peliin 10 osumaa ja syötti kuusi.
Pariisin kesäolympialaiset järjestetään 26. heinäkuuta-11. elokuuta.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”

