Enzo Marescan lähtö oli huippu-uutinen Leicester-topparille: ”Jos hän olisi täällä, yrittäisin lähteä seurasta”
Enzo Maresca siirtyi hiljattain Leicesterin päävalmentajan paikalta Chelsean peräsimeen.
Maresca ehti valmentaa Leicesteriä vain viime kauden ajan, mutta kausi päättyi hienosti Mestaruussarjan voittoon ja sarjanousuun.
Leicesterin toppari Harry Souttar jäi päättyneellä kaudella täysin olemattomalle vastuulle Marescan alaisuudessa. Australian A-maajoukkuetoppari pelasi kauden aikana kaikki kilpailut mukaan luettuna alle 200 minuuttia. Souttar mahtui vuodenvaihteen jälkeen vain kolmesti penkille Mestaruussarjassa.
Marescan lähtö Chelseaan oli positiivinen uutinen Souttarille.
– On päivänselvää, että jos Maresca olisi edelleen Leicesterissä, yrittäisin lähteä seurasta peliajan perässä muihin maisemiin. En saanut ollenkaan peliaikaa. Minut on valittu silti maajoukkueeseen ja siksi tiedän, että tarvitsen peliaikaa, Souttar muistutti ESPN:n haastattelussa.
– Minun on katsottava, mitä seura tekee ja kenet he palkkaavat uudeksi päävalmentajaksi. Sitten minun on vakuutettava uusi valmentaja. Meillä ei ole vielä päävalmentajaa, joten en voi spekuloida, kenet siihen rooliin palkataan. Minun on vain onnistuttava vakuuttamaan hänet.
Leicester hankki Souttarin Stokesta 17 miljoonalla eurolla tammikuussa 2023.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Micky van de Ven kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista
- Peter Schmeichel syyttää Tottenham-valmentajaa maalivahdin uran tuhoamisesta
- Jamie Carragher: Xabi Alonson tilanne vaikuttaa Arne Slotiin
- Telegraph: Arsenal kiinnostunut Newcastlen pelaajasta – hintalappu selvillä
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Antonín Kinskyn odotetaan poistuvan Tottenhamista kesällä
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Igor Tudor puolusti Mestarien liigassa kohahduttanutta pelaajavaihtoa