Brighton teki hiljattain rohkean ja kunnianhimoisen ratkaisun palkattuaan Fabian Hürzelerin uudeksi päävalmentajakseen.

Hürzeler, 31, on Valioliigan kaikkien aikojen nuorin päävalmentaja. 

Saksalaisluotsi valmensi puolentoista kauden ajan St. Paulia ja pesti päättyi siihen, kun Hürzeler nosti seuran Bundesliigaan.

Hürzeler tiedostaa, että hänen ikänsä herättää paljon puhetta ja kysymyksiä.

– Olen nuori mies, mutten nuori valmentaja. Kutsun tapaani ystävälliseksi auktoriteetiksi. Jalkapallo on intohimoni ja yritän vakuuttaa pelaajani käyttämällä ideoitani. Haluan arvostaa ja kehittää jokaista pelaajaa. Se on johtamistapani. Haluan myös haastaa seuran perustat. Ikäni on iso aihe, eikä minulle ole kokemusta Valioliigasta, mutta kaikella on aina alku.

Hürzeler avasi hieman, millaista jalkapalloa Brighton pelaa ensi kaudella.

– Pidän intensiteetistä kentällä. Pelitapani on yhdistelmä pallonhallintaa ja intensiteettiä pallottomana. Osa työtäni on seurata erilaisia trendejä kansainvälisessä jalkapallossa. Valioliiga on maailman paras sarja ja täällä on parhaat valmentajat, mutta sinulla on oltava oma filosofiasi.

LUE MYÖS