Arne Slot ja Liverpoolin urheilujohtaja valottivat kesän suunnitelmia
Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot haluaa tulla tutuksi uuden joukkueensa kanssa ennen kuin seura käy kunnolla siirtoikkunan kimppuun.
Osa Valioliigan seuroista on jo ollut aktiivinen kesän siirtomarkkinoilla, mutta Liverpool ei ole tehnyt vielä yhtään hankintaa ensi kaudeksi.
Jürgen Kloppin seuraajaksi saapunut Slot, 45, kokee tärkeämmäksi tutustua ensin punapaitojen nykyisiin pelaajiin.
– On selvää, että me perimme hyvän joukkueen. Viime vuonna tapahtui jo muutamia muutoksia, sanoi hollantilaisluotsi Athleticin mukaan.
– EM-kisoissa näkee, miten tärkeää on tehdä pitkään päivittäin töitä joukkueen kanssa. [EM-kisoissa] näkee monia hyviä pelaajia, mutta kaikki eivät ole siellä samalla tasolla kuin seuroissaan. Se todistaa, kuinka tärkeää on tehdä päivittäin pelaajien kanssa töitä saadakseen heistä parhaan irti.
– Niin me aiomme tehdä. Mitä kauemmin joukkue pysyy yhdessä – hyvän valmentajan kanssa – sitä todennäköisemmin näkee kehitystä.
– Olen onnekas, kun tulin seuraan, josta ei lähde paljon pelaajia. On vaikeampi kehittyä, kun menettää pelaajia.
Liverpoolin urheilutoimenjohtaja Richard Hughes uskoo, että siirtomarkkinat lähtevät kunnolla käyntiin, kun EM-kisat ja Copa América ovat ohi.
– Meidän on ensinnäkin kehityttävä treenikentällä. Ja kun siirtoikkuna on auki, olemme aina opportunistisia, jos vain voimme.
– Mitä koko jalkapallomaailmaan tulee, kesällä pelataan isoja turnauksia, joten huomio on luonnollisesti siellä. Uskon, että tilanne [siirtomarkkinoilla] rauhoittuu hieman kesäkuun lopun hulinan jälkeen.
– Sitten kun elokuu alkaa, kun on ollut enemmän aikaa työskennellä pelaajien kanssa, seurojen tarpeet ovat paremmin selvillä. Elokuussa voi sitten olla tilanne, jossa seuroilla on hieman kiire saada asiat tehtyä. Odotan hiljaista heinäkuuta, ja sitten ehkä elokuussa asioita alkaa tapahtua.
Liverpoolilla on yhä 11 pelaajaa mukana EM-kisoissa ja Copa Américassa, jotka päättyvät ensi viikon sunnuntaina.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valioliigamestari avautui MM-vuoden otteluruuhkasta – ”Järjetöntä”
- Toimittaja: Man City tekemässä jättitarjousta Englannin MM-tähdestä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Newcastle hylkäsi jättitarjouksen Sandro Tonalista
- Tähtihankinta – Joel Pohjanpalon ex-joukkuekaveri Valioliigaan
- Toimittaja: West Hamin keskikentän sensaatio matkalla Tottenhamiin
- Valioliigaan palannut Ipswich etsii uutta valmentajaa – nimitys lähellä
- Frank Lampard on saamassa uuden sopimuksen
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Newcastle hylkäsi jättitarjouksen Sandro Tonalista
- Boxing Day palaa ohjelmaan! Tältä se näyttää
- Tähtihankinta – Joel Pohjanpalon ex-joukkuekaveri Valioliigaan
- Toimittaja: West Hamin keskikentän sensaatio matkalla Tottenhamiin
- Espanjan suurseura on kiinnostunut Tottenhamin Micky van de Venistä
- Valioliigan otteluohjelma julki – Arsenal kohtaa avauskierroksella sarjanousijan
- Frank Lampard on saamassa uuden sopimuksen