Sarjanousija värväsi hyökkääjän Manchester Citystä

Ipswich Townin hyökkäys vahvistuu Manchester Cityn Liam Delapilla. 21-vuotias kärki solmii viisivuotisen sopimuksen Valioliigan sarjanousijan kanssa.
Ipswich maksoi Delapista 15 miljoonan punnan siirtokorvauksen. Siirtosumma voi kasvaa viidellä miljoonalla punnalla lisäehtojen täyttyessä.
Delap vietti viime kauden lainalla Mestaruussarjassa Hull Cityn riveissä. Hyökkääjä teki 32 otteluun kahdeksan maalia.
Delap on käynyt lainapesteillä myös Stoke Cityssä ja Preston North Endissä aiemmin urallaan. Hyökkääjä on nähty myös viidessä ottelussa Englannin U21-maajoukkueen riveissä. Nuorukainen debytoi ikäluokassa viime vuoden syyskuussa vierasottelussa Luxemburgia vastaan.
– Valmentaja täällä tykkää pelata innokasta jalkapalloa. Se on nopeaa ja intensiivistä ja odotan innolla tätä. Haluan tuoda maaleja ja maalisyöttöjä ja aion tehdä kovasti töitä auttaakseni joukkuetta, Delap kommentoi siirtoa Ipswichin tiedotteessa.
Delapin isä Rory Delap, 48, edusti Stokea keskikenttäpelaajana vuosina 2006-2013 yli 180 ottelussa. Valioliigassa ja Mestaruussarjassa. Vanhempi Delap muistetaan erityisen pitkistä sivurajaheitoistaan.
Ipswich nousi takaisin Valioliigaan 22 vuoden odotuksen jälkeen sijoittumalla Mestaruussarjassa toiseksi. Seura pelasi pääsarjatasolla edellisen kerran vuonna 2002.
LUE MYÖS!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Isakin agentilta tyly heitto Newcastlelle
- Diskaus lähellä! Yllätystappion Man Unitedille järjestellyt lilliputti rikkoi sääntöjä
- “Haluan voittaa kaiken” – Isak hehkuu iloa Liverpool-siirtonsa jälkeen
- Brighton lainasi keskikenttäpelaajansa Marseilleen
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin
- Virallista: Manchester City lainasi topparinsa Internazionaleen
- Virallista: Ederson jättää Manchester Cityn
- İlkay Gündoğan sai luvan matkustaa Turkkiin – jättämässä Manchester Cityn
- Nottinghamilta kaksi viime hetken hankintaa
- Chelsean hyökkääjä vaihtaa maisemaa jättidiilissä
- Harvey Elliott vaihtaa seuraa jättisummalla
- Chelsean hyökkääjä vaihtaa maisemaa jättidiilissä
- Nottinghamilta kaksi viime hetken hankintaa
- Nyt se on varmaa! Alexander Isakille ennätyssiirto
- Vahvistus: Newcastle täräytti hurjan hankinnan kärkeen
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Manchester United hankki uuden maalivahdin
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin
- Arsenal päästi maajoukkuepelurin menemään
- Jadon Sancho: Valioliiga-laina