Leicesterin valitus läpi – Valioliigan sarjanousija säästyy pisterangaistukselta

Leicester on voittanut valituksen päätöksestä, joka olisi voinut johtaa pistevähennykseen Valioliigan taloussääntöjen rikkomisesta.
Riippumaton valituslautakunta katsoi, että Valioliigalla ei ole toimivaltaa rangaista seuraa.
Valioliiga sanoi tiedotteessaan olevansa ”yllättynyt ja pettynyt” paneelin päätöksestä.
– Tämän vuoden maaliskuussa Valioliiga saattoi Leicesterin tapauksen riippumattoman komission käsiteltäväksi, koska se rikkoi väitetysti kannattavuus- ja kestävyyssäntöjä (PSR) liittyen talousvuoden 2022/23 arviointijaksoon. Seuran taloudelliset tulokset osoittivat, että se oli ylittänyt sallitun 105 miljoonan punnan rajan kyseisellä kaudella, kommentoi Valioliiga.
Valioliiga siis nosti Leicesteriä vastaan syytteen taloussääntöjen rikkomisesta. Seura valitti syytteestä, mutta riippumaton komissio päätti, että Valioliiga voi ryhtyä toimiin.
Leicester valitti tästä päätöksestä perustellen, että se ei ollut Valioliigan, vaan EFL:n (sarjatasot 2-4) jäsen silloin, kun syyte nostettiin. Uusi valitus meni läpi.
Seura tippui Valioliigasta keväällä 2023 ja palasi täksi kaudeksi takaisin pääsarjaan.
– Valituslautakunnan päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että vaikka seura oli liigan jäsen kausien 2019/20-2022/23 ajan, liiga ei voi ryhtyä toimenpiteisiin seuraa vastaan, koska se on ylittänyt PSR-rajamäärän kyseisillä tilikausilla, sanoi Valioliiga.
– Valioliiga on erittäin pettynyt valituslautakunnan päätökseen ja sen vähäisiin perusteluihin. Liiga on edelleen sitä mieltä, että alkuperäinen komissio toimi oikein tulkitessaan sääntöjä käytännöllisellä ja toimivalla tavalla, joka vastaa niiden tarkoitusta. Kumoamalla alkuperäisen komission havainnot Valioliiga katsoo, että valituslautakunnan päätöksessä ei oteta huomioon sääntöjen tarkoitusta, PSR:n kaikkia asiaankuuluvia osia eikä tarvetta tehokkaaseen täytäntöönpanoon väitettyjen rikkomusten osalta, jotta voidaan varmistaa kaikkien seurojen välinen oikeudenmukaisuus.
– Jos valituslautakunta on oikeassa, sen päätös on luonut tilanteen, jossa jokainen PSR-kynnyksen ylittävä seura voi välttää vastuuvelvollisuuden näissä erityisolosuhteissa. Tämä ei selvästikään ole sääntöjen tarkoitus.
– On ratkaisevan tärkeää, että Valioliiga pystyy valvomaan sääntöjensä noudattamista johdonmukaisesti, jotta oikeudenmukaisuuden periaate säilyy. Liiga harkitsee nyt, mihin lisätoimiin se voi ryhtyä varmistaakseen tämän.
Leicesterin lausunto
Leicester kommentoi, että se on ”vain pyrkinyt varmistamaan, että sääntöjä sovelletaan sen perusteella, miten ne on kirjoitettu”.
– Jotta vältettäisiin väärinkäsitykset, joita Valioliiga on antanut valituksen johdosta antamansa lausunnon perusteella, Leicester haluaa korostaa valituslautakunnan päätelmää, jonka mukaan seura ei ole rikkonut Valioliigan PSR-sääntöjä 30. kesäkuuta 2023 päättyvällä arviointijaksolla, kun otetaan huomioon Valioliigan säännöissä tosiasiallisesti käytetty sanamuoto.
– Päätöksessään valituslautakunta mainitsee puutteita Valioliigan sääntöjen laadinnassa. Haastaessaan Valioliigan yritykset periä Leicesteriltä maksuja seura on yksinkertaisesti pyrkinyt varmistamaan (kaikkien seurojen johdonmukaisuuden ja varmuuden takaamiseksi), että sääntöjä sovelletaan niiden todellisen sanamuodon mukaisesti.
Leicester on aloittanut kautensa Valioliigassa yhdellä tasapelillä ja kahdella tappiolla.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”