Englannin tilapäisvalmentajalta vihjaava kommentti tulevaisuudestaan Huuhkajat-voiton jälkeen – ”Tämä joukkue ansaitsee”

Lee Carsley on antanut vihjeen tulevaisuudestaan Englannin päävalmentajana. Aiemmin U21-joukkuetta luotsannut Carsley puhui jatkostaan 3-1-voiton jälkeen vieraissa Suomesta sunnuntaina Kansojen liigan B-liigan ottelussa.
Carsley palkattiin Englannin väliaikaiseksi päävalmentajaksi, kun Gareth Southgate jätti tehtävänsä Saksan EM-kisojen jälkeen viime kesänä. FA antoi tilapäiskomentajalle kuuden ottelun koeajan Kansojen liigassa.
Carsley ei suoraan toistaiseksi myöntänyt, onko hänellä itsellään kiinnostusta jatkaa Englannin peräsimessä. Torstain 1-2-tappio kotona Kreikalle tuntui huonoksi häviäjäksi tunnustautuneelle valmentajalle pahalta.
– En ole juurikaan ajatellut sitä. Minun vastuullani oli kuusi ottelua ja olen tyytyväinen siihen. Tämä on etuoikeutettu asema. Olen nauttinut tästä, mutta en ole nauttinut viimeisestä kahdesta päivästä. En ole tottunut häviämään Englannin joukkueesssa. En sulata tappioita kovinkaan hyvin, Carsley kertoi ITV:n haastattelussa.
– Ihmiset yrittävät laittaa aina panoksensa yhdelle puolelle. Minä olen siinä keskellä. Pomoni ovat olleet selkeitä siitä, mitä he tarvitsevat minulta. Tämä työ ansaitsee valmentajan, joka on voittanut pokaaleja. Minä olen vasta matkalla sinne.
Englanti kohtaa viimeisissä Kansojen liigan otteluissaan marraskuussa Kreikan vieraskentällä ja Irlannin kotona. Tulevien MM-karsintojen päävalmentaja on vielä toistaiseksi auki.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Englanti ENG | 6 | 5 | 0 | 1 | 16-3 | 15 |
2 | Kreikka GRE | 6 | 5 | 0 | 1 | 11-4 | 15 |
3 | Irlanti IRL | 6 | 2 | 0 | 4 | 3-12 | 6 |
4 | Suomi FIN | 6 | 0 | 0 | 6 | 2-13 | 0 |
LUE MYÖS!
LUE MYÖS!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Newcastle kiinnostunut norjalaishyökkääjästä
- Athletic: Galatasaray kiinnostunut Manchester Cityn topparista
- Athletic: Nicolas Jackson valmis jättämään Chelsean