Pep Guardiola: Man City pärjäisi ilman minua – ”Se olisi huono merkki”
Manchester Cityn manageri Pep Guardiola sanoo, että joukkue ei suostu suohon, jos hän jättää seuran.
Aihe on ollut tapetilla viime aikoina, sillä Guardiolan sopimus Cityn kanssa päättyy ensi kesänä. Lisäksi taustalla painaa manchesteriläisten oikeustaistelu Valioliigaa vastaan seuran väitetyistä taloussääntöjen rikkomuksista.
Guardiola ei ole liiemmin antanut vinkkejä tulevaisuuden suunnitelmistaan, mutta lehtitietojen mukaan City odottaa häneltä päätöstä vuoden loppuun mennessä.
Viime aikoina on uutisoitu, että Guardiola saattaa jatkaa Cityssä, vaikka seuraa rangaistaisiin talousrikkomuksista.
Espanjalaisluotsilta kysyttiin, käykö Citylle samalla tavalla kuin Manchester Unitedille, joka on ollut tuuliajolla Sir Alex Fergusonin eläköitymisen jälkeen. Guardiola ei halunnut perata liikaa paikallisvastustajan tilannetta, mutta sanoi, ettei Cityn menestys ole yksin hänestä kiinni.
– En tiedä, mitä tapahtui [Unitedissa]. Se on huono merkki, jos yksi ihminen lähtee ja kaikki menee pieleen.
– Ehkä he (City) tekevät virheitä, mutta he ratkaisevat ne. Ne ratkaistaan välittömästi, se on varmaa. He tietävät tarkalleen, mitä tehdä.
– Seuraa johdetaan hyvin ja sen rakenne on hyvä. Hyvät seurat eivät ole riippuvaisia yhdestä henkilöstä. Kun seura on vahva, sillä ei ole väliä.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Arsenal-pelaaja sai suuret kehut pelin jälkeen: ”Mahtava, loistava, uskomaton”
- Florian Wirtz yllättyi Virgil van Dijkin kommentista
- Valioliiga saa ensi kaudeksi ainakin viisi paikkaa Mestarien liigaan
- Steven Gerrard: Seuraavat pelit ratkaisevat Arne Slotin tulevaisuuden Liverpoolissa
- Rio Ferdinand kyseenalaisti Arsenalin mestaruushaaveet: ”Tämä ei ole piikki heidän suuntaan, mutta…”
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Noloa”
- Loppuhetkien ratkaisu: Arsenal täpärästi kiinni välieräpaikassa Mestarien liigassa
- Melkoista vihjailua – voivatko PSG-ottelut jäädä Arne Slotin viimeisiksi?
- Manchester Unitedin pelaajilta runsaasti tukea Michael Carrickille: ”Hän on oikea mies tehtävään”
- Fabrizio Romano: Tottenham-pelaaja neuvottelee Italian suurseuran kanssa
- Melkoista vihjailua – voivatko PSG-ottelut jäädä Arne Slotin viimeisiksi?
- Paul Scholes asettaisi nämä kahdeksan Manchester Unitedin pelaajaa myyntiin
- Loppuhetkien ratkaisu: Arsenal täpärästi kiinni välieräpaikassa Mestarien liigassa
- Manchester United-legenda avautuu vanhasta joukkuekaveristaan: ”Halusin tappaa hänet”
- Manchester Unitedin pelaajilta runsaasti tukea Michael Carrickille: ”Hän on oikea mies tehtävään”
- Tätä ei ole nähty 65 vuoteen Englannissa – pieni seura teki ihmeen
- Fabrizio Romano: Tottenham-pelaaja neuvottelee Italian suurseuran kanssa
- Ex-maailmanmestarilta rajua tekstiä Liverpoolista: ”He ovat katastrofaalisen huonoja”
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Liverpoolin jättävää Mohamed Salah’ta – ”Hän todella mietti, missä mahtuisi pelaamaan…”
- Virallista: Aaron Ramsey lopettaa pelaajauransa