Tottenhamin nuori hyökkääjä otti punaisen kortin – Ange Postecoglou antoi synninpäästön
Tottenhamin päävalmentaja Ange Postecoglou ei soimannut nuorta hyökkääjäänsä Will Lankshearia tämän punaisesta kortista Galatasarayta vastaan.
Lankshear, 19, pelasi torstaina toista otteluaan Spursin edustusjoukkueessa ja iski vieraiden avausmaalin Turkissa.
Tunnin kohdalla nuorukaisen peli sai kuitenkin synkemmän käänteen, kun hän otti toisen keltaisen korttinsa ja lensi suihkuun. Lankshear menetti pallon keskiviivan tuntumassa ja yritti saada sen takaisin kehnolla taklauksella, joka osui pallon sijasta vastustajan jaloille.
Peli oli punaisen kortin noustessa 3-1 Galatasarayn hyväksi. Tottenham kavensi lukemat 3-2:een, mutta se jäi myös lopputulokseksi. Samalla päättyi Spursin kolmen ottelun voittoputki Eurooppa-liigassa.
– Will teki maalinsa hyvin. Hän paiski kovaa töitä joukkueen eteen, sanoi Postecoglou Football Londonin mukaan.
– Hänellä ei tietenkään ole paljon kokemusta aikuisten jalkapallosta. Hän oppi tänään paljon. Se oli vain yli-innokas taklaus.
Postecogloun mukaan Tottenham voi syyttää tappiosta vain itseään.
– Se oli itse aiheutettu. Meillä oli helppoja vaihtoehtoja pitää pallo omillamme. Se ei ollut niin vaikeaa, osoitimme sen kymmenellä pelaajalla.
– Meidän on vain oltava vahvempia pallollisena ja pelattava sellaista peliä kuin pelaamme viikosta toiseen. Ehkä osasyy [tappioon] oli tekemäni muutokset ja tämä ympäristö ja tunnelma, mutta minulle jäivät mieleen erityisesti ne hetket, kun menetimme pallon.
– Me pääsimme heistä varsin helposti ohi kymmenellä pelaajalla, mutta 11 pelaajalla emme olleet yhtään niin vakuuttavia, ja se oli pettymys.
LUE MYÖS
- Lamine Camaran Chelsea-siirto kariutui loppumetreillä: ”Minulla oli mahdollisuus lähteä”
- Seurapomo kertoi miksi palkkasi Matthias Jaisslen Newcastlen päävalmentajaksi
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”
- Jamie Redknapp ällistyi Tottenhamin ongelmasta: ”Kun olet käyttänyt 300 miljoonaa puntaa…”
- Granit Xhaka otti kantaa Chelsea-huhuihin
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Mikel Arteta yllättyi Gabriel Jesusin kommenteista: ”Joskus sinun on oltava paha poliisi”
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse