Manchester Unitedin uusi manageri joutuu operoimaan maltillisemmalla budjetilla

Manchester Unitedin uusi päävalmentaja Rúben Amorim joutuu operoimaan maltillisemmalla budjetilla kuin edeltäjänsä, kertoo Telegraph.
Sporting CP:stä siirtynyt Amorim, 39, debytoi Unitedin käskijänä ensi sunnuntaina, kun Ipswich Town saapuu Valioliigassa vierailulle Old Traffordille.
Amorimin edeltäjä Erik ten Hag sai viime kuussa kenkää heikon tulosputken päätteeksi. Hollantilaisluotsin kahden ja puolen vuoden aikakaudella United käytti yli 700 miljoonaa euroa hankintoihin.
Manchester United on keskimäärin hankkinut viisi uutta pelaajaa joka kesä viimeisten kymmenen vuoden aikana, kun joukkue on pelannut neljän eri valmentajan alaisuudessa.
Unitedin uusi urheilujohto haluaa katkaista holtittoman kulutuksen kierteen, jota se pitää ”taloudellisesti kestämättömänä” ja vahingollisena yhtenäisen joukkueen rakentamisessa.
Manchesteriläisten seurajohto toivoo, että Amorim saa kaivettua enemmän irti Unitedin viime vuosien hankinnoista, jotka eivät ole vielä saaneet itsestään kaikkea irti.
United on tehnyt viimeisten kolmen kauden aikana yli 375 miljoonaa euroa tappiota ennen veroja. Seuran uusi urheilujohto on pyrkinyt leikkaamaan kuluja merkittävästi, jotta manchesteriläiset eivät joutuisi ongelmiin Valioliigan ja UEFA:n taloudellisten sääntöjen kanssa.
Uutisoimme syyskuussa Guardianin tietojen pohjalta Unitedin luottavan siihen, että se pystyy noudattamaan taloussääntöjä.
Valioliigan kannattavuus- ja kestävyyssännöissä sallitaan tietyt vähennykset liittyen muun muassa infrastruktuuriin, akatemiaan ja naisten joukkueeseen tehtyihin investointeihin.
Telegraphin mukaan tammikuun siirtoikkuna on luultavasti hiljainen Manchester Unitedin osalta. Seura pitää silmällä ”hyviä mahdollisuuksia” pelaajamarkkinoilla, mutta lähtökohtaisesti United hankkinee talvella vahvistuksia vain, jos se kärsii useista loukkaantumisista tai myy omia pelaajiaan muualle.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Athletic: Luis Díaz haluaa jättää Liverpoolin