Man Unitedille ensimmäinen tappio Rúben Amorimin kanssa – näin portugalilaisluotsi kommentoi
Manchester United kärsi keskiviikkona ensimmäisen tappionsa uuden päävalmentajansa Rúben Amorimin alaisuudessa, kun se hävisi Valioliigassa Arsenalin vieraana 0-2.
Tykkimiehet rankaisi vierasjoukkuetta toisella jaksolla kahdesta kulmapotkusta Jurriën Timberin ja William Saliban osumilla.
Amorim oli ensimmäisellä puolikkaalla tyytyväinen näkemäänsä, mutta Arsenalin erikoistilanteet muuttivat pelin.
– Me tiesimme, että tästä tulisi vaikea ottelu. Mielestäni kulmapotkut, erikoistilanteet muuttivat ottelun. Me menetimme momentumin ja yritimme kaikkemme saadaksemme pelin takaisin hallintaamme, sanoi Amorim Unitedin verkkosivujen mukaan.
– He ovat todella hyviä, koska heillä on ollut paljon aikaa harjoitella niitä [erikoistilanteita]. Heillä on isoja pelaajia sitä varten, joten se on strategia, ja meillä on ollut kaksi viikkoa aikaa harjoitella niitä.
– He ovat todella organisoitu joukkue, ja heitä vastaan on todella vaikea tehdä maali, kun he johtavat peliä.
Amorim joutui pelikieltojen ja loukkaantumisten takia kierrättämään pelaajistoaan Arsenalia vastaan. Portugalilaisluotsin mukaan rotaatiota tulee näkymään myös tulevissa peleissä.
– Tällä hetkellä on mahdotonta peluuttaa samaa joukkuetta. Pelaajien on koettava, että he ovat osa joukkuetta, mutta muutamme menetelmiämme, muutamme monia asioita. Muutamme pelitapaamme ja prässiämme, joten meidän on saatava kaikki pelaajamme kuntoon.
– Meille ei voi tulla tällä hetkellä lisää loukkaantumisia, koska olisi vaikea selviytyä kaikista näistä peleistä, joten meidän on tehtävä kuten parhaaksi katsomme joukkueelle.
– Kyse ei ole siitä, että tykkäisin vaihdella kokoonpanoa koko ajan, mutta kuten näitte, Mason Mount ei voi pelata täyttä ottelua, koska meidän on oltava varovaisia hänen kanssaan. Harry Maguire voi pelata vain tietyn ajan, meidän on kontrolloitava, kuinka paljon Leny Yoro pelaa. Teimme saman Luke Shaw’n ja Tyrell Malacian kanssa.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Asiantuntija lyttäsi Rúben Amorimin alentavat kommentit Manchester Unitedista – ”En tiedä, mitä hän hyötyy tästä”
- Valioliigaseuran kapteeni pysyy hyllytettynä – ”Tämä on minulle helppo päätös”
- Enzo Maresca puolusti mokannutta Chelsea-vahtia – ”Kuinka monta kertaa hän pelasti meidät?”
- Tähtipelaajan töykeä käytös suututti valmentajan – ”Tämä ei voi toistua”
- Tulihan se sieltä! Chelsealle valtava helpotus
- The Athletic: Aston Villa torppasi kilpailijan rahakkaan tarjouksen
- Man Cityn eksoottinen 40 miljoonan euron hankinta varmistui
- Sensaatioseuralle jättimäinen kiinnitys
- Manchester United neuvotteluissa lahjakkaasta Serie A -puolustajasta
- Suurseura tekemässä lainatarjouksen Kyle Walkerista
- Man Cityn eksoottinen 40 miljoonan euron hankinta varmistui
- Tulihan se sieltä! Chelsealle valtava helpotus
- The Athletic: Aston Villa torppasi kilpailijan rahakkaan tarjouksen
- Tähtipelaajan töykeä käytös suututti valmentajan – ”Tämä ei voi toistua”
- Sensaatioseuralle jättimäinen kiinnitys
- Bruno Fernandes laukoi suorat sanat Manchester Unitedin kammottavasta vireestä – ”Minä en ole täällä häviämässä”
- Pep Guardiola haluaa Manchester Cityn toisen supertähden seuraavan Erling Haalandia – ”Hän voisi olla yhden seuran mies”
- Manchester United neuvotteluissa lahjakkaasta Serie A -puolustajasta
- Suurseura tekemässä lainatarjouksen Kyle Walkerista
- Enzo Maresca puolusti mokannutta Chelsea-vahtia – ”Kuinka monta kertaa hän pelasti meidät?”