Arsenalia verrattiin Tony Pulisin Stokeen – Mikel Arteta: ”Me otamme sen isona kehuna”
Arsenalin manageri Mikel Arteta sanoo olevansa otettu siitä, että hänen joukkettaan verrataan Tony Pulisin Stokeen.
Pulisin vuosina 2006-2013 valmentama Stoke tuli tunnetuksi etenkin vahvasta erikoistilannepelaamisestaan, joka lukeutuu myös Tykkimiesten tämän hetken vahvuuksiin.
Viime keskiviikkona Jurriën Timber ja William Saliba iskivät Arsenalin kummatkin maalit kulmapotkuista, kun Artetan miehistö kaatoi Manchester Unitedin 2-0.
Arsenal on viime kauden alusta lähtien tehnyt 22 maalia kulmapotkuista, eniten koko Valioliigan joukkueista.
Lontoolaiset on ristitty erikoistilannepelaamisensa ansiosta ”kulmapotkujen kuninkaiksi”. Arteta on lempinimestä mielissään, mutta hän haluaa, että Arsenal tunnetaan muustakin osaamisestaan.
– Me haluamme olla kuninkaita kaikessa. Maailman parhaita erikoistilanteissa. Maailman parhaita korkeassa prässissä. Maailman parhaita vapaaseen tilaan hyökkäämisessä. Haluamme, että stadionillamme on paras tunnelma. Haluamme olla parhaita kaikessa, kommentoi Arteta Sky Sportsin mukaan.
– Aiemmin sanottiin, ettemme tehneet tarpeeksi maaleja, olimme liian pehmeitä puolustuksessa, meillä ei ollut oikea mentaliteetti, emme olleet riittävän fyysisiä, emmekä haastaneet parhaita joukkueita.
Manchester Unitedin hyökkääjälegenda Dimitar Berbatov vitsaili keskiviikon ottelun jälkeen, että Arsenal muistuttaa häntä Pulisin Stokesta. Arteta otti kommentin kehuna.
– Ymmärrän todella hyvin, mitä Berbatov tarkoitti. Se oli tarkoitettu parhaalla mahdollisella tavalla. Me otamme sen isona kehuna, sataprosenttisesti.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Pep Guardiola Arsenalin vahvasta syksystä: ”Mestaruutta ei voiteta marraskuussa”
- Tottenham-pelaajaa uhattiin aseella Lontoossa: ”Tilanne on ollut kauhea”
- Tästä miehestä povataan Man Unitedin supertähteä: ”Hän tulee menestymään erinomaisesti”
- Fantasy Premier League: GW 11 – katso parhaat korvaajat Reijndersille
- Aston Villa solmi jättisopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Chelsea-luotsi närkästyi Wayne Rooneyn kommenteista
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Thomas Tuchel nimesi Englannin maajoukkueen – avasi Jude Bellinghamin roolia: ”Se on hänen paras pelipaikka”
- Apuvalmentaja: Marco Silva ansaitsisi pestin Valioliigan huippuseurassa – ”Olen varma siitä”
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Jättipaljastus: kansainvälisessä läpimurrossaan epäonnistunut hyökkääjä kiinnostaa jälleen Valioliiga-seuroja
- AS: Crystal Palacen pelaajan palkkapyyntö oli liian iso Real Madridille
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Telegraph: Wolvesin ykkösvaihtoehto on tässä
- Thomas Tuchel nimesi Englannin maajoukkueen – avasi Jude Bellinghamin roolia: ”Se on hänen paras pelipaikka”
- Seurapomo: Tällaisia pelaajia Manchester United tarvitsee joukkueeseensa