Manchester Unitedin Diogo Dalot järjesti jouluaattona kodittomille hyvän mielen yllätyksen – ”Se oli suuri mielennostattaja”

Manchester Unitedin laitapuolustaja Diogo Dalot vietti jouluaaton hyvällä asialla. Portugalilainen saapui kodittomien turvakotiin ilman ennakkoilmoitusta ruokkimaan apua tarvitsevia.
Dalot, 25, ja hänen vaimonsa Claudia yllättivät Lifeshare-turvakodin henkilökunnan ja asukkaat Manchesterissa tiistaina. Pariskunta toi mukanaan ruoka- ja vaatelahjoituksia, ja avusti henkilökuntaa lämpimän ruuan tarjoiluissa.
Lifeshare tarjoaa kodittomille päivittäin ruokaa, lämpimän suihkun ja puhtaat vaihtovaatteet tämän viikon aikana.
– Olen elänyt nyt yli kuusi vuotta Manchesterissä. Voin ylpeänä sanoa, että tämä kaupunki on kotini, Dalot kertoi Skylle.
– Valitettavasti kodittomuus on nousussa, ja halusimme perheenä lisätä tietoisuutta siitä ja auttaa näitä ihmisiä parhaamme mukaan. Olemme aloittaneet työn Lifesharessa, joka on uskomaton hyväntekeväisyysjärjestö, joka auttaa niin paljon hädässä olevia ihmisiä.
– Tänään tapaamani vapaaehtoiset ovat hyvin insprivoivia ihmisiä ja todellisia sankareita. Oli suuri kunnia oppia heidän omistautumisestaan. Olen hyvin kiitollinen siitä, että sain viettää aikaa heidän kanssaan ja olla pienessä roolissa tässä tärkeässä avustustyössä.
Lifesharen uskottu Jahan Hussein oli kiitollinen Dalot’lta saamastaan tuesta. Hyväntekeväisyysjärjestö viettää 40-vuotisjuhliaan.
– Siitä ei ole pitkään, kun olimme epätietoisia siitä, pystyisimmekö toteuttamaan tämän jouluprojektimme. Sitten saimme vierailun näin korkean profiilin henkilöltä. Se on uskomatonta. Diogo ja hänen vaimonsa olivat mahtavia ja omistautuivat asialle. Se oli suuri mielennostattaja, Hussein kehui.
Man United kohtaa torstaina Valioliigassa Boxing Dayn kierroksella vieraskentällä Wolverhamptonin. Red Devils on sarjataulukossa 17 kierroksen jälkeen sijalla 13.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä