Mikel Arteta otti kantaa pelaajansa siirtohuhuihin: ”Ei ole sanonut haluavansa lähteä muualle”
Kieran Tierney pelasi kauden ensimmäiset minuuttinsa viime viikolla, kun Arsenal voitti Crystal Palacen liigacupissa maalein 3-2.
Tierney oli valtaosan syyskaudesta sivussa pelikentiltä lihasvamman vuoksi. Laitapuolustaja palasi pelikuntoon kolmisen viikkoa sitten ja ehti istumaan penkillä neljässä sarjaottelussa ennen kauden ensimmäisiä peliminuuttejaan.
Muun muassa BBC:n saamien tietojen mukaan Celtic on kiinnostunut hankkimaan Tierneyn tammikuun siirtoikkunassa. Tierney on Celticin oma kasvatti.
Arsenal-luotsi Mikel Arteta otti kantaa Tierneyn tilanteeseen lehdistötilaisuudessaan.
– Hän on tällä hetkellä joukkueessamme. En peluuttaisi pelaajaa, joka ajattelee muualle lähtemistä tai ei ole sitoutunut seuraamme. Tierney on täysin sitoutunut seuraan. Kieran nauttii päästessään pelaamaan pitkästä aikaa vaikean vamman jälkeen. Hän elää hetkessä. Kieran on tärkeä osa joukkuettamme ja ansaitsee olla mukana kokoonpanossa. Hän pelasi todella hyvin noin pitkän poissaolon jälkeen.
Artetan mukaan Tierney ei ole ilmaissut haluavansa vaihtaa maisemaa.
– Hän ei ole tullut luokseni sanomaan haluavansa lähteä muualle. Menneisyydessä Kieran on tullut luokseni, jos hänellä on ollut jotain epäselvyyksiä ja halunnut lähteä muualle, mutta niin ei ole vielä tapahtunut.
LUE MYÖS
- Brighton maksoi lähes 30 miljoonaa euroa Allsvenskan-pelaajasta – valmentaja kertoi haastavasta alkukaudesta
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle