Ryan Babel latasi suorat sanat Rafa Benítezistä: ”Surkea käsittelemään pelaajia”
Ryan Babel lopetti pelaajauransa marraskuussa.
Babel, 38, pelasi urallaan kolmen ja puolen vuoden ajan Liverpoolissa.
Rafa Benítez valmensi Babelia Liverpoolissa, mutta laitahyökkääjä ei onnistunut missään vaiheessa nousemaan espanjalaisvalmentajan luottopelaajaksi. Babel jäi varsin pienelle vastuulle Liverpoolissa, eikä napannut itselleen avauskokoonpanon pelaajan asemaa.
Babel kritisoi Beníteziä SDS:n haastattelussa. Babel kokee, ettei Benítez osannut käsitellä pelaajiaan oikealla tavalla.
– Benítez oli taktisesti uskomattoman hyvä valmentaja, mutta mielestäni hän oli surkea auttamaan ja käsittelemään pelaajia. Tiesin, etten ollut hullu, kun jopa Steven Gerrardin ja Jamie Carragherin kaltaiset pelaajat sanoivat hänestä samaa. Benítez ei auttanut ollenkaan pelaajiaan.
– Hän sanoi minulle, että minun pitäisi olla hiljaa ja tehdä kovasti töitä, mutta mietin, että mitä se edes tarkoittaa. Lopulta Benítez kertoi minulle, että minun on autettava joukkuetta puolustussuuntaan, koska joukkue ei voi luottaa minuun. En kuulemma auttanut puolustuspäässä.
– Sen jälkeen yritin juosta auttamaan puolustusta. Laitoin todella paljon energiaa siihen, kun seurasin vastustajan pelaajia alas. Tein sitä niin paljon, ettei minulla ollut enää energiaa nousta esiin hyökkäyksissä. Ja silti Benítez jätti minut penkille. Se oli alussa todella sekavaa ja vaikeaa.
Benítez, 64, voitti Liverpoolin peräsimessä Mestarien liigan ja FA Cupin. Benítez on ollut vajaan vuoden ajan työttömänä saatuaan potkut Celtasta maaliskuussa 2024.
LUE MYÖS
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Mikel Arteta otti kantaa Bukayo Sakan tilanteeseen: ”Puhumme viikoista”
- Leikkaukseen joutunut Chelsea-vahti saattaa palata tositoimiin jo viikonloppuna
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Chelsean laitahyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Sky: Näin tapahtuu Manchester Unitedissa, jos Michael Carrick saa potkut
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Liam Rosenior avautui Chelsea-ajastaan – englantilaismedia teki hänestä pilkan kohteen
- Nuno Espírito Santo sai potkut – tuttu valioliigaluotsi tilalle
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Jack Grealishin tilanne ihmetyttää – David Moyes antoi kryptisen vastauksen
- Crystal Palacen topparia ei nähty ollenkaan Eurooppa-liigassa – Pierre Sage: ”En halua kommentoida”