Rúben Amorim myönsi karun totuuden Manchester Unitedin tilanteesta siirtomarkkinoilla – ”Se on yksinkertaista”
Rúben Amorim tunnustaa Manchester Unitedin olevan siirtomarkkinoilla hankalassa tilanteessa. Manchesterilaisseuran on myytävä pelaajiaan, jotta vahvistuksia voitaisiin hankkia.
United käytti tammikuun siirtoikkunan aikana vain 30 miljoonaa euroa. Ainoana hankintana Old Traffordille saapui Leccen tanskalainen vasen laitapuolustaja Patrick Dorgu, 20.
BBC kertoo Unitedin tehneen seuran lähteiden mukaan viimeisen kolmen vuoden aikana yli 360 miljoonaa euroa tappiota. Raja olisi näin ylittänyt Valioliigan kestävän kulutuksen ja tuottavuuden sääntöjen sallitun määrän.
– Se on yksinkertaista. Tehdäksemme jotakin, meidän on myytävä pelaajia, Amorim totesi lehdistölle.
– Keskitymme voittamaan nyt näitä otteluja. Meillä on sitten sen jälkeen aikaa keskittyä tähän muuhun.
Unitedin pelaajista Victor Lindelöfin ja Christian Eriksenin sopimus on päättymässä tämän kauden jälkeen. Chelseassa lainalla pelaavan Jadon Sanchon puolestaan odotetaan siirtyvän pysyvästi Lontooseen.
Seuran suurimmista palkkapusseista nauttivista pelaajista Casemiron ja Marcus Rashfordin tulevaisuus on vielä auki. Kaksikosta hyökkääjä Rashford viettää loppukauden lainalla Aston Villassa.
United saattaa joutua BBC:n mukaan luopumaan myös Alejandro Garnachon tai Kobbie Mainoon kaltaisista seuran suurimmista lahjakkuuksista päästäkseen taloussääntöjen rajoihin. Garnachosta tuli jo tarjouksisa tammikuussa Serie A -seura Napolilta.
– Tällä seuralla on paljon paineita. Sitä tarvitsisi perustan, jota meillä ei ole. Jalkapallo on kuitenkin tällaista. Kun pääsee tälle tasolle, näiden asioiden kanssa on pärjättävä.
Man United on Valioliigan sarjataulukossa sijalla 13. Red Devils kohtaa sunnuntaina Tottenhamin vieraskentällä.
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Pep Guardiola ohitti Sir Alex Fergusonin Mestarien liigassa
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Valioliigaseuran omistaja voitti Oscar-palkinnon
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin