Entinen Chelsea-pelaaja arvioi Cole Palmerin surkeaa virettä – Enzo Marescalla yksinkertainen selitys
Cole Palmerin vaikea jakso sai jatkoa valioliigaottelussa Leicesteriä vastaan sunnuntaina. Chelsean päävalmentaja Enzo Maresca perusteli tähden vaisuutta sairastelulla.
Palmer hukkasi rangaistuspotkun ottelun avauspuoliskolla, kun Mads Hermansen torjui Englannin maajoukkuepelaajan yrityksen. Chelsea voitti tähtensä epäonnistumisesta huolimatta kotiottelunsa 1-0-lukemin Marc Cucurellan maalilla.
Palmer oli aiemmin onnistunut jokaisessa 12 rangaistuspotkussa uransa aikana Valioliigassa.
– Cole Palmerin rangaistuspotku ei ollut pelaajalta, jolla on itseluottamus kohdillaan. Hän valitsi laukoa sijoituksen sijaan voimalla ja maalivahti luki sen todella hyvin. Se ei ollut hänen paras rangaistuspotkunsa, Entinen Chelsea-vahti Mark Schwarzer arvioi BBC:lle.
– Homma ei tällä hetkellä toimi Palmerin kohdalla. Mitä pidempään tämä jatkuu, sitä enemmän turhautumista tulee. Myös itsekkyyttä syntyy enemmän ja vääriä päätöksiä.
Palmer, 22, on jäänyt Chelsean seitsemässä edellisessä valioliigaottelussa ilman maalia. Hyökkäävä keskikenttäpelaaja vaihdettiin pois Leicester-ottelussa jo 73. minuutilla.
Chelsean päävalmentajalla Marescalla oli selitys Palmerin surkealle esitykselle.
– Se on hyvin yksinkertaista. Cole ei harjoitellut eilen, eikä hän tuntenut oloa viime yönä hyväksi,, Maresca kertoi lehdistölle.
– Hän ei harjoitellut eilen, koska hänellä oli kuumetta ja ripuli viimeisen 48 tunnin aikana. Hän heräsi tänä aamuna ja pyysi minulta lupaa päästä kentälle. Hän sanoi haluavansa auttaa tätä seuraa saamaan Mestarien liiga -paikan. Tämä kertoo siitä, miten paljon nämä pelaajat haluavat palauttaa seuran, sinne minne se kuuluu.
Chelsea nousi viikonloppuna Valioliigan sarjataulukossa neljänneksi. Seura on voittanut viidestä viimeisestä valioliigaottelustaan kolme.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Enzo Maresca jätti Chelsean – näin Pep Guardiola ja Mikel Arteta reagoivat uutiseen
- BBC: Tottenham myy pelaajansa 40 miljoonalla eurolla Crystal Palaceen
- Virallista: Niclas Füllkrug poistuu Valioliigasta
- Jamie Carragher: Gabriel Jesus pudottaa Viktor Gyökeresin penkille Arsenalissa
- Arne Slot kertoi miksi otti Florian Wirtzin pois kentältä
- Raheem Sterling herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Enzo Maresca jätti Chelsean – John Terry yllättyi: ”Jos totta puhutaan, niin…”
- Lähde: Argentiinan maajoukkuekärki jäämässä West Hamin haaviin
- Aston Villa avasi pelin ja osti nuoren laitahyökkääjän Brasiliasta
- Brighton tekemässä yllätyshankinnan Borussia Dortmundista
- Lähde: Argentiinan maajoukkuekärki jäämässä West Hamin haaviin
- Aston Villa avasi pelin ja osti nuoren laitahyökkääjän Brasiliasta
- Brighton tekemässä yllätyshankinnan Borussia Dortmundista
- Jättipaukku! Mediat: Enzo Maresca ulos
- Enzo Maresca jätti Chelsean – John Terry yllättyi: ”Jos totta puhutaan, niin…”
- Raheem Sterling herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Valioliiga-pamput valmistautuvat omiin uudenvuodenjuhliinsa
- Wolverhampton katkaisi tappioputkensa Manchester Unitedin kustannuksella
- Arsenalin laivaa keinuttaa tärkeän pelaajan loukkaantuminen
- Liverpoolilta hurja veto: valmennusryhmän jäsen sai lähteä