Entinen Chelsea-lupaus löysi uuden onnen toisesta valioliigaseurasta – vakava loukkaantuminen oli romuttaa unelmat: ”Tuleeko minusta enää samaa pelaajaa?”
Callum Hudson-Odoi tunnustaa epäilyksensä paluustaan takaisin huipputasolle. Vaikeudet selittänyt entinen Chelsea-laituri on löytänyt uuden alun uralleen Nottingham Forestissa.
Hudson-Odoi, 24, pelaa toista kauttaan Nottinghamissa jätettyään Chelsean kesällä 2023. Laituri on tehnyt tällä kaudella viisi maalia Valioliigassa.
Hudson-Odoi oli kaudella 2018-2019 Chelseassa yksi Englannin suurimpia lupauksia. Lontoolaisseura hylkäsi tammikuun 2019 siirtoikkunassa Bayern Münchenin tarjouksia akatemiansa timantista.
Hudson-Odoi sai myös maaliskuussa kutsun Englannin A-maajoukkueeseen, kunnes kaikki muuttui. Huhtikuun 2019 ottelussa Burnleya vastaan Hudson-Odoin akillesjänne repesi ja hän joutui seitsemäksi kuukaudeksi sivuun läpimurtonsa kynnyksellä.
Valtavasta takaiskusta kesti vuosia toipua.
– Olin pelannut silloin pelejä viikottain ja sain ensimmäisen kutsuni Englannin paitaan. Sitten astuin sivuun ja pam, kaikki romahti. Se oli hyvin raskasta, Hudson-Odoi kertoi BBC:lle.
– Ajattelin toisinaan, tuleeko minusta enää sitä samaa pelaajaa, mitä olin? Pystynkö enää juoksemaan tai potkaisemaan palloa?
Hudson-Odoi pelasi nuorena kolme A-maaottelua Englannin maajoukkueessa. Hänen entinen päävalmentajansa Chelseasta Thomas Tuchel ei tarjonnut vielä kutsua maaliskuun MM-karsintaotteluihin.
Hudson-Odoi on valmis ottamaan vastaan uuden mahdollisuuden Englannin ryhmässä, jos se hänelle suodaan. Forest-laituri nähtiin viimeksi Kolmen Leijonan väreissä marraskuussa 2019 Kosovoa vastaan.
– Jos mahdollisuus palata Englannin maajoukkueeseen tulisi, minun täytyy mennä sinne todistamaan uudestaan taitoni. Voin hallita vain tietyn verran asioita. Nyt merkitsee vain, että nautin taas jalkapallosta, hymyilen ja olen positiivinen.
– En halua todistaa mitään kenellekkään muulle. Haluan vain todistaa itselleni pystyväni olemaan edelleen se pelaaja, joka olin. Haluan päästä takaisin sille tasolle, kun tiesin aina saavani maalin tai maalisyötön. Haluan myös sen itseluottamuksen takaisin, että uskoin pystyväni olemaan ratkaisija jokaisessa ottelussa.
Nottingham Forest on Valioliigan sarjataulukossa kolmantena 29 kierroksen jälkeen. Forest kohtaa seuraavaksi FA Cupin puolivälierissä vieraissa Brightonin lauantaina.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal ja Crystal Palace järjestivät trillerin puolivälierässä
- Mediatiedot: Tässä on Antoine Semenyon todennäköisin ostaja
- The Athletic: Taas uusi seura supertähden perässä
- Alexander Isakin vammasta lisätietoja – valmentajat erimielisiä
- Nottingham Forestin kesähankinta jäänyt vaille vastuuta – kosiskellaan nyt takaisin kotimaahan
- Meneekö jo överiksi? – Rasmus Højlund paljasti mielipiteensä Man Utd -ajoista
- Mohamed Salah pelasti Egyptin shokkitappiolta
- Liverpoolin Alexander Isak kävi leikkauksessa – kuukausia sivussa
- Sean Dyche haluaa ex-luottopelaajansa Nottingham Forestiin
- Bruno Fernandesin loukkaantuminen huolettaa joukkuekaveria: ”Valtava takaisku”
- Meneekö jo överiksi? – Rasmus Højlund paljasti mielipiteensä Man Utd -ajoista
- Mediatiedot: Tässä on Antoine Semenyon todennäköisin ostaja
- Arsenal ja Crystal Palace järjestivät trillerin puolivälierässä
- Mohamed Salah pelasti Egyptin shokkitappiolta
- The Athletic: Taas uusi seura supertähden perässä
- Nottingham Forestin kesähankinta jäänyt vaille vastuuta – kosiskellaan nyt takaisin kotimaahan
- Alexander Isakin vammasta lisätietoja – valmentajat erimielisiä
- Aston Villalle kritiikkiä aivovammajärjestöltä Emi Martínezin tilanteesta
- Xavi Simons pyysi anteeksi taklaustaan – näin kommentoi Virgil van Dijk
- Sean Dyche haluaa ex-luottopelaajansa Nottingham Forestiin