Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
Enzo Maresca on kommentoinut Jadon Sanchon tilannetta Chelseassa ennen torstain Valioliigan paikallisottelua Tottenhamia vastaan. Manchester Unitedista viime kesän siirtoikkunassa saapuneen laiturin lainapesti ei ole täyttänyt odotuksia.
Sancho, 25, on tehnyt 23 valioliigaotteluun vain kaksi maalia ja syöttänyt viisi. Edellinen osuma syntyi Tottenhamin verkkoon joulukuussa.
Chelsealla on Sanchon lainaan 25 miljoonan euron ostopakko. Lontoolaisseura voi kuitenkin englantilaismedian mukaan vetäytyä siitä maksamalla viiden miljoonan euron korvauksen Man Unitedille sopimusrikkomuksesta.
Chelsean päävalmentaja Maresca on keskittynyt vain siihen, mitä Sancho antaa kentällä.
– Teillä on ehkä enemmän uutisia Jadonista kuin minulla. Omalla kohdallani tilanne ei ole muuttunut, se on täysin sama, Maresca kommentoi Sanchon tilannetta lehdistölle.
– Hän voisi totta kai tehdä parempaa työtä numeroiden suhteen, siitä ei ole epäilystäkään. Kyse ei ole kuitenkaan vain Jadonista, vaan muitakin pelaajia on samassa tilanteessa.
– Minun ei tarvitse antaa Jadonille viestiä asiasta. Puhun hänen kanssaan päivittäin. Kävin hänen kanssaan keskustelun eilen. Hänen täytyy antaa parhaansa loppuun asti. Sitä me haluamme Jadonilta.
Maresca vahvisti myös hyviä uutisia Chelsean hyökkäyspäähän. Cole Palmer, Nicolas Jackson ja Noni Madueke ovat toipuneet loukkaantumistaan ja ovat lontoolaisseuran käytössä paikalliskamppailussa Spursia vastaan.
– Cole on takaisin ja hän on kunnossa. Noni voi paremmin ja Nico voi paremmin. He ovat kaikki kunnossa, Chelsea-luotsi kertoi.
Chelsea isännöi Tottenhamia Valioliigassa kello 22:00 alkavassa ottelussa torstaina. Sarjataulukossa neljäntenä majaileva Blues on hävinnyt viimeisestä viidestä sarjapelistään kolme.
Sijalla 14 oleva Tottenham on jäänyt ilman voittoa kolmessa viimeisessä ottelussaan.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”