Enzo Maresca kommentoi Jadon Sanchon odotukset alittanutta Chelsea-lainaa – valmentajalta myös positiivinen uutinen tähtikolmikosta
Enzo Maresca on kommentoinut Jadon Sanchon tilannetta Chelseassa ennen torstain Valioliigan paikallisottelua Tottenhamia vastaan. Manchester Unitedista viime kesän siirtoikkunassa saapuneen laiturin lainapesti ei ole täyttänyt odotuksia.
Sancho, 25, on tehnyt 23 valioliigaotteluun vain kaksi maalia ja syöttänyt viisi. Edellinen osuma syntyi Tottenhamin verkkoon joulukuussa.
Chelsealla on Sanchon lainaan 25 miljoonan euron ostopakko. Lontoolaisseura voi kuitenkin englantilaismedian mukaan vetäytyä siitä maksamalla viiden miljoonan euron korvauksen Man Unitedille sopimusrikkomuksesta.
Chelsean päävalmentaja Maresca on keskittynyt vain siihen, mitä Sancho antaa kentällä.
– Teillä on ehkä enemmän uutisia Jadonista kuin minulla. Omalla kohdallani tilanne ei ole muuttunut, se on täysin sama, Maresca kommentoi Sanchon tilannetta lehdistölle.
– Hän voisi totta kai tehdä parempaa työtä numeroiden suhteen, siitä ei ole epäilystäkään. Kyse ei ole kuitenkaan vain Jadonista, vaan muitakin pelaajia on samassa tilanteessa.
– Minun ei tarvitse antaa Jadonille viestiä asiasta. Puhun hänen kanssaan päivittäin. Kävin hänen kanssaan keskustelun eilen. Hänen täytyy antaa parhaansa loppuun asti. Sitä me haluamme Jadonilta.
Maresca vahvisti myös hyviä uutisia Chelsean hyökkäyspäähän. Cole Palmer, Nicolas Jackson ja Noni Madueke ovat toipuneet loukkaantumistaan ja ovat lontoolaisseuran käytössä paikalliskamppailussa Spursia vastaan.
– Cole on takaisin ja hän on kunnossa. Noni voi paremmin ja Nico voi paremmin. He ovat kaikki kunnossa, Chelsea-luotsi kertoi.
Chelsea isännöi Tottenhamia Valioliigassa kello 22:00 alkavassa ottelussa torstaina. Sarjataulukossa neljäntenä majaileva Blues on hävinnyt viimeisestä viidestä sarjapelistään kolme.
Sijalla 14 oleva Tottenham on jäänyt ilman voittoa kolmessa viimeisessä ottelussaan.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Tottenham-hyökkääjä edelleen sivussa: ”Suunta on positiivinen”
- Chelsea vahvisti uuden päävalmentajansa
- Chelsean uusi päävalmentaja on tässä – ”Näyttää siltä, että olen seuraava manageri”
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Leeds-fani kuoli ennen Man United -ottelua
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Vahvistus: City-tähden sääriluu murtui
- Ruben Amorimin potkut: Välikohtaus seurapomon kanssa oli viimeinen naula arkkuun
- Floppihyökkääjä ulos? Liigavalmentajan sanat kertovat kaiken
- Tässä ovat ehdokkaat Man Unitedin seuraavaksi päävalmentajaksi
- BBC: Manchester City suunnittelee jättihankintaa
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Hätäratkaisu Lontoossa? Argentiinan maajoukkuemies Valioliigaan
- Chelsean uusi päävalmentaja on tässä – ”Näyttää siltä, että olen seuraava manageri”
- Leeds-fani kuoli ennen Man United -ottelua