Hurjaa draamaa! Manchester United iski lopussa kolme maalia ja eteni Eurooppa-liigan välieriin
Manchester United pelaa Eurooppa-liigan välierissä.
Manchester United varmisti välieräpaikkansa torstai-iltana suorastaan hurjassa jännitysnäytelmässä.
Manchester United ja Lyon iskivät yhteen Old Traffordilla puolivälierien jälkimmäisessä osassa. Lyonissa pelattu avausosa päättyi 2-2-tasapeliin. Manchester United voitti jälkimmäisen osan lopulta jatko-ottelussa maalein 5-4 ja eteni välieriin yhteismaalein 7-6.
Manchester United sai otteluun vahvan alun, kun Manuel Ugarte siirsi isännät johtoon 10. minuutilla. Ugarte jäi vapaaksi boksin edustalla ja laukoi pallon varmasti vieraiden maaliin. Diogo Dalot iski Manchester Unitedin toisen maalin juuri ennen taukoa. Tarkka laukaus meni tolpan kautta maaliin.
Lyon nousi toisella jaksolla tasoihin. Corentin Tolisso kavensi 71. minuutilla ja vain muutamaa minuuttia myöhemmin Nicolás Tagliafico iski tasoitusmaalin. Tolisso sai toisen varoituksen myötä punaisen kortin juuri ennen loppua. Varsinainen peliaika päättyi tasan 2-2, ja luvassa oli jatko-ottelu.
Lyon siirtyi johtoon 104. minuutilla, kun Rayan Cherki sai pallon itselleen boksissa ja laukoi sen varmasti alakulmaan. Hetkeä myöhemmin Alexandre Lacazette osui pilkulta ja Lyon johti otteluparia yhtäkkiä kahdella maalilla.
Miesylivoimalla pelannut Manchester United ei kuitenkaan luovuttanut ja iski jatko-ottelun loppuhetkillä peräti kolme maalia. Bruno Fernandes teki maalin rangaistuspotkusta ja jatko-ottelun lisäajalla sekä Kobbie Mainoo kuin Harry Maguirekin onnistuivat maalinteossa, ja veivät isännät Eurooppa-liigan välieriin.
Manchester United kohtaa välierissä La Liga -seura Athleticin.
Ange Postecogloun Tottenham pelaa niin ikään Eurooppa-liigan välierissä. Tottenham selvitti tiensä jatkoon pudotettuaan Eintracht Frankfurtin yhteismaalein 2-1. Tottenham haki Saksasta 1-0-vierasvoiton ja se riitti välieräpaikkaan. Dominic Solanke iski ottelun ainokaisen pilkulta juuri ennen taukoa. Tottenham kohtaa välierissä norjalaisen FK Bodø/Glimtin, joka pudotti Lazion pilkuilla.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Marcus Rashford haluaa jäädä Barcelonaan: ”Ehdottomasti”
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- Chelsean päävalmentaja hehkuttaa timanttiaan: ”Hyvin samanlainen kuin Cole Palmer”
- Uskomaton ura päättyy: 107 peliminuuttia, 10 pokaalia
- Fantasy Premier League: GW 9 – katso parhaat vaihtoehdot kapteeniksi
- Ensimmäinen peli Nottinghamissa: Sean Dyche teki heti kovan tempun
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Uskomaton ura päättyy: 107 peliminuuttia, 10 pokaalia
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Chelsean päävalmentaja hehkuttaa timanttiaan: ”Hyvin samanlainen kuin Cole Palmer”
- Roy Keane haukkui kokonaisen valioliigajoukkueen pelaajat: ”Idiootteja!”