Raivostunut Ollie Watkins välitti tiukan viestin Unai Emerylle: ”Annoin hänen kuulla siitä”
Ollie Watkins antoi Unai Emeryn tiukan viestin peliajastaan. Englannin maajoukkuehyökkääjä haluaa avata Aston Villan suurimmissa otteluissa.
Watkins, 29, onnistui viimeistelemään uransa 74. maalin Aston Villan paidassa Valioliigassa, kun joukkue tyrmäsi kotonaan Newcastlen 4-1-lukemin lauantaina. Hyökkääjä nousi samalla tasoihin Gabriel Agbonlahorin kanssa Villan kaikkien aikojen maalintekijänä valioliigatasolla.
Watkins oli ennen lauantaita avannut viimeisessä kuudessa ottelussa vain kahdessa. Päävalmentaja Emery käytti Watkinsia vaihtokärkenä Mestarien liigan puolivälierien kahdessa osaottelussa PSG:tä vastaan.
Emery peluutti PSG-sarjan molemmissa osaotteluissa avauksessa Manchester Unitedista lainattua Marcus Rashfordia. Villa voitti toisen osan tiistaina 3-2, mutta hävisi otteluparin yhteismaalein 4-5.
– Pelasin PSG:tä vastaan yhteensä 20 minuuttia molemmissa peleissä. Olin valehtelematta raivoissani siitä etten pelannut. Annoin Unai Emeryn kuulla siitä, Watkins kertoi Sky Sportsille.
– Hän on valmentaja ja hänen päätöstään on kunnioitettava, mutta minä en ole niitä pelaajia, jotka ovat tyytyväisiä istumaan penkillä. Se on jotakin, jota en ole kokenut aiemmin.
– Olin sivussa suurimmalta näyttämöltä. Halusin olla kentällä paljon pidempään. Minulla oli suuri rooli nousussamme tämän päivän asemaamme ja haluan pelata näissä peleissä.
Emery kertoi Newcastle-ottelun jälkeen olevansa tyytyväinen Watkinsilta penkityksen jälkeen saamaansa reaktioon.
– On mahtavaa, että hän on vihainen ja mahtavaa, että hän pelasi nyt tuolla tavoin, Villa-luotsi kehui lehdistölle.
Villa kohtaa seuraavaksi Valioliigassa vieraissa Manchester Cityn tiistaina. Lauantaina on vuorossa FA Cupin välierä Crystal Palacea vastaan Wembleyllä.
LUE MYÖS!
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen