Kilpailijoiden pokaalit motivoivat Brightonin valmentajaa suurta unelmaa kohti: ”Se on inspiraatio”
Newcastlen, Tottenhamin ja Crystal Palacen pokaalit motivoivat Fabian Hürzeleria voittamaan Brightonin kanssa. Lokit eivät ole nostaneet ainuttakaan pääsarjatason pokaalia seuran 124-vuotisessa historiassa.
Brightonin paikalliskilpailija etelälontoolainen Crystal Palace voitti ensimmäisen pokaalinsa tällä kaudella kukistettuaan Manchester Cityn FA Cupin finaalissa viime viikon lauantaina. Newcastle puolestaan juhli Liigacupin voittoa ja Tottenham valtasi Eurooppa-liigan.
Brighton putosi FA Cupissa Nottingham Forestille puolivälierissä. Seura pääsi myös Eurooppa-liigassa neljännesvälieriin Roberto De Zerbin alaisuudessa viime kaudella.
Kilpailijoiden yllättävä menestys on Hürzelerille voimavara saavuttaa jotakin suurta Brightonissa.
– Se on inspiraatio, koska minulla on hyvät välit molempien valmentajien (Palacen Oliver Glasnerin ja Tottenhamin Ange Postecogloun) kanssa. Olen onnellinen heidän puolestaan. Se on myös meille inspiraatio, koska me olemme seura, joka haluaa myös voittaa pokaaleja jonakin päivänä, Brighton-luotsi Hürzeler kommentoi lehdistölle.
– Minusta pienet marginaalit ovat pokaalin voittamisessa hyvin tärkeässä osassa. Pienet yksityiskohdat tekevät eron. Meillä oli tällä kaudella mahdollisuus FA Cupissa, mutta hävisimme rangaistuspotkuilla. Jos olisimme päässeet välieriin, kaikki olisi ollut mahdollista.
– Uskon meiltä löytyvän kokonaisuudessaan potentiaalia sen voittamiseen. Meidän täytyy tehdä kovasti töitä sen eteen. Me tiedämme, että meidän täytyy käyttää suuria seuroja enemmän energiaa, jotta meillä olisi mahdollisuus voittaa finaalissa. Joskus pelissä tarvitaan myös onnea. Rangaistuspotkukilpailu olisi voinut mennä toisin päinkin, mutta me emme olleet joissain hetkissä parhaalla tasollamme.
Brighton on Valioliigan sarjataulukossa kahdeksantena ennen päätöskierroksen ottelua Tottenhamin vieraana sunnuntaina. Tasapeli varmistaisi seuran historian toiseksi parhaan sijoituksen.
Brighton voisi päästä kahdeksannella sijalla Konferenssiliigaan, jos Chelsea jää ulos Mestarien liiga -sijoilta ja voittaa Konferenssiliigan finaalissa Real Betisin ensi viikon keskiviikkona.
LUE MYÖS!
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Iso pomo ulos Nottingham Forestista – ei ole nähty puoleen vuoteen töissä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”
- Iso pomo ulos Nottingham Forestista – ei ole nähty puoleen vuoteen töissä