Lukas Hradecky tietoinen Valioliigasta lähestyvästä uhasta pelipaikalleen – näin Huuhkajat-tähti suhtautuu uuteen tilanteeseen

HELSINKI. Huuhkajien ja Bayer Leverkusenin kapteeni Lukas Hradecky on saamassa ensi kaudeksi kovan tason kilpailijan Valioliigasta. Brentfordissa loistanut hollantilaisvahti Mark Flekken on palaamassa Saksaan kilpailuttamaan Leverkusenin suomalaistähteä.
Leverkusen on ostamassa 31-vuotiaan Flekkenin 10 miljoonan euron kaupoissa. Hollannin maajoukkuetorjuja olisi uuden päävalmentajan Erik ten Hagin ensimmäinen hankinta. Manchester Unitedista viime vuoden lokakuussa potkut saanut ten Hag palkattiin Leverkuseniin Real Madridiin poistuneen Xabi Alonson korvaajaksi.
Brentford on brittimedian tietojen mukaan värväämässä Liverpoolin irlantilaisvahdin Caoimhin Kelleherin täyttämään Flekkenin jättämän aukon.
Flekken edusti Bundesliigassa Freiburgia viiden vuoden ajan ennen siirtoaan Brentfordiin kesällä 2023.
Hradecky kertoi Huuhkajien mediatilaisuudessa maanantaina olevansa tietoinen ensi kaudella odottavasta kilpailusta peliminuuteista. Huippuvahdit saattavat kohdata toisensa lauantaina, kun Suomi isännöi Hollantia MM-karsintojen kotiavauksessaan.
Brighton-torjuja Bart Verbruggen on sivussa kesäkuun karsintaotteluista, joten Flekkenin odotetaan avaavan Huuhkajia vastaan.
– Olen ollut tästä ihan kartalla. En tietenkään tiedä ketä tulee, eikä sitä kerrota. Tulee uusi haastaja. Ei vielä ole ymmärtääkseni varmistunut, mutta hän on todistanut tasonsa Bundesliigassa ennen Brentfordia Valioliigassa. Varmaan kaliiberin kovempi vastustaja itsellenikin parantamaan joukkuetta, Hradecky tuumi tilanteesta.
– Aika hauska sattuma myös, että vissiin Verbruggen on loukkaantunut ja saatetaan pelata suoraan vastakkain (maajoukkueessa). Nämä on tällaisia kirjoittamattomia tarinoita, joita futiksessa tulee vastaan.

Hradecky, 35, ei liikaa stressaa Flekkenistä haastajana Leverkusenissa. Bundesliigaseuraa kesästä 2018 lähtien edustanut Huuhkajat-vahti ymmärtää tilanteen realiteetit lähestyessään ammattilaisuransa viimeisiä huippuvuosia.
– Nyt melkein 36-vuotiaana osaan ottaa vähän rennommin kuin viisi vuotta sitten, maalivahti sanoi.
– En ole ten Hagin kanssa jutellut marssijärjestyksestä ja dynamiikasta maalivahdin peluutuksessa. Ihan maajoukkuetta silmällä pitäen olisi kiva tietää, mitä siellä on mielessä. Kyllä minä näen, että on vielä kaksi tai kolme vuotta annettavaa tuonne pelikentille.
Leverkusenista liikettä Liverpooliin
Kaudella 2023-2024 seuran historian ensimmäistä Bundesliigan mestaruuttaan Hradeckyn johdolla juhlinut Leverkusen on muuttumassa merkittävästi tulevalle kaudelle. Seuran avainpelaajista laitapuolustaja Jeremie Frimpongin siirto Valioliigan tänä keväänä valloittaneeseen Liverpooliin vahvistui jo viime viikolla.
Frimpongin perässä Liverpoolin seuraa todennäköisesti myös Saksan maajoukkuetähti Florian Wirtz. Leverkusen on hylännyt jo kaksi The Redsin tarjousta hyökkäävästä keskikenttäpelaajastaan, joista jälkimmäinen oli 130 miljoonan euron suuruinen.
Myös Bayern Münchenin tavoittelema Wirtz on brittimedian mukaan ilmoittanut mieltymyksistään siirtyä Liverpooliin ja vieraillut Englannissa tarkastelemassa tulevia asumisvaihtoehtoja.
Hradecky mainitsi, että tilannetta seurataan kuumeisesti Leverkusenin joukkueen sisällä.
– Haasteita riittää, enkä tiedä oliko Frimpong nyt viimeinen lähtijä. Kaikki päivittelevät Saksan puolella Transfermarktia, että mitä siellä tapahtuu. Wirtz varmaan isoin kysymysmerkki.
– Yhtä suurella mielenkiinnolla minäkin seuraan sitä. Ei tuommoisista asioista puhuta edes joukkuekavereiden välillä. En tiedä mitä tapahtuu. Totta kai toivon, että se jengi pysyy kasassa.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Bruno Fernandes ilmoitti jäävänsä Manchester Unitediin
- Manchester City täräyttämässä 70 miljoonan euron pelaajahankinnan
- Virallista: Brentford menettää tähtensä Saksaan – korvaaja saapuu Liverpoolista
- Valioliigan maalitykki haluaa Man Unitediin – seurat avaamassa neuvottelut
- Chelsea täräytti kesän kolmannen pelaajahankinnan kaikessa hiljaisuudessa
- Lukas Hradecky tietoinen Valioliigasta lähestyvästä uhasta pelipaikalleen – näin Huuhkajat-tähti suhtautuu uuteen tilanteeseen
- Liverpoolin suurtarjous Florian Wirtzistä hylättiin jälleen – näin paljon Bayer Leverkusen haluaa
- Athletic: Chelsea ja valioliigaputoajan maalipyssy yhteisymmärrykseen pitkästä sopimuksesta
- Valioliigan tähtivahti siirtymässä Lukas Hradeckyn kilpailijaksi
- Lähde: Ange Postecoglou saa potkut – Tottenhamilla kaksi ehdokasta korvaajaksi
- Virallista: Brentford menettää tähtensä Saksaan – korvaaja saapuu Liverpoolista
- Chelsea täräytti kesän kolmannen pelaajahankinnan kaikessa hiljaisuudessa
- Manchester City täräyttämässä 70 miljoonan euron pelaajahankinnan
- Valioliigan maalitykki haluaa Man Unitediin – seurat avaamassa neuvottelut
- Liverpoolin suurtarjous Florian Wirtzistä hylättiin jälleen – näin paljon Bayer Leverkusen haluaa
- Lähde: Ange Postecoglou saa potkut – Tottenhamilla kaksi ehdokasta korvaajaksi
- Lukas Hradecky tietoinen Valioliigasta lähestyvästä uhasta pelipaikalleen – näin Huuhkajat-tähti suhtautuu uuteen tilanteeseen
- Athletic: Chelsea ja valioliigaputoajan maalipyssy yhteisymmärrykseen pitkästä sopimuksesta
- Virallista: Man United täräytti 74 miljoonan euron hankinnan
- Valioliigan tähtivahti siirtymässä Lukas Hradeckyn kilpailijaksi