Tottenham antoi Ange Postecogloulle potkut perjantaina.

Postecoglou ehti valmentaa Tottenhamia kaksi kautta ja johdatti seuran Eurooppa-liigan mestariksi reilut kaksi viikkoa sitten. Tottenhamin sarjakausi meni kuitenkin pahemman kerran penkin alle, sillä se päätyi vasta 17. sijalle Valioliigassa.

Telegraphin saamien tietojen mukaan Tottenhamin pelaajat suuttuivat pahemman kerran seurapomo Daniel Levylle, joka teki päätöksen Postecogloun potkuista.

Telegraphin mukaan useat Tottenhamin pelaajat haluavat jättää seuran kesän siirtoikkunassa.

Lähteen mukaan Tottenhamin pelaajat ovat hyvin pettyneitä varsinkin siihen, miten Postecoglouta kohdeltiin. Luotsi joutui odottamaan muutaman viikon seurajohdon päätöstä.

Postecogloun potkut maksoivat Tottenhamille noin viisi miljoonaa euroa.

Telegraphin mukaan Brentford-luotsi Thomas Frank on Tottenhamin ykkösvaihtoehto Postecogloun korvaajaksi. Tottenham on kiinnostunut myös Fulhamin Marco Silvasta ja Bournemouthin Andoni Iraolasta.

LUE MYÖS