Manchester Cityn uusi keskikenttäpelaaja Tijjani Reijnders sanoo, että hän ei ole tullut joukkueeseen Kevin de Bruynen korvaajaksi.

Reijnders, 25, siirtyi Cityyn tänä kesänä 55 miljoonalla eurolla AC Milanista, jossa hänet valittiin viime kaudella Serie A:n tähdistökentälliseen.

De Bruyne, 33, taas lähti päättyneen kauden jälkeen Napoliin vietettyään kymmenen menestyksekästä vuotta Manchesterissä.

Reijnders sanoo, että hän on ottanut oppia de Bruynen ja Barcelona-legenda Andrés Iniestan pelaamisesta, mutta hän ei näe itseään suorana korvaajana entiselle City-kapteenille.

– En ole täällä korvatakseni hänet. Minun on pelattava omaa peliäni, mutta otan eri pelaajilta asioita, joita he tekevät hyvin ja yritän soveltaa niitä omaan pelaamiseeni. Kevin de Bruynen kohdalla se oli sitä, miten hän tutkaili kenttää ja syötteli, kommentoi Reijnders ESPN:n mukaan.

Hollantilaistaituri odottaa innolla Pep Guardiolan alaisuudessa pelaamista.

– Se on tietysti iso asia, [hän] on maailman paras valmentaja.

– Odotan innolla, että pääsen oppimaan uusia asioita täällä – ja pelityyliä, sitä odotan innolla.

City Xtra

@City_Xtra
Tijjani Reijnders: "I'm not at #ManCity to replace him [De Bruyne]. I have to play my own game. But I take things from different players, what they do really well and try adapt that. With Kevin De Bruyne, [it was] how he was scanning the pitch, the passes…” [via @RobDawsonESPN]

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS