Anthony Elanga siirtyy Nottingham Forestista Newcastleen. 23-vuotiaan laiturin sopimus on pitkäaikainen.

Newcastle maksaa Elangasta 61,4 miljoonan euron siirtokorvauksen. Manchester United tulee saamaan Sky Sportsin tietojen mukaan summasta siivun seitsemän ja yhdeksän miljoonan euron väliltä.

Man United asetti 17 miljoonan euron jälleenmyyntioption, kun Elanga siirtyi Forestiin kesällä 2023. Seura on nyt saamassa siitä 15-20 prosentin osuuden.

– Minulla oli kaksi upeaa vuotta Nottingham Forestissa. Ne auttoivat minua kehittymään siksi pelaajaksi, joka olen tänä päivänä. Olen kuitenkin nyt tyytyväinen täällä. Seura voitti pokaalin viime kaudella ja he ovat rakentamassa jotakin ainutlaatuista. Jotenkin erityistä, jossa minä haluan olla mukana, Elanga kommentoi Newcastlen tiedotteessa.

Elanga viimeisteli Forestissa 82 kilpailulliseen otteluun 11 maalia ja syötti 21. Viime kausi oli ruotsalaiselle äärimmäisen tehokas. Maaleja kertyi 38 Valioliigan otteluun kuusi ja maalisyöttöjä 11.

Newcastle pelaa ensi kaudella Mestarien liigaa sijoituttuaan viiden parhaan joukkoon Valioliigassa. Seura voitti viime kaudella myös Liigacupin.

Newcastle United

@NUFC
Welcome to Newcastle, Anthony! ⚡️

We have completed the signing of winger Anthony Elanga from Nottingham Forest on a long-term deal.

LUE MYÖS!