Pep Guardiola on valmentanut Manchester Cityä yhdeksän vuoden ajan.

Manchester City palkkasi Guardiolan päävalmentajakseen kesällä 2016.

Päätös osoittautui loistavaksi, sillä Guardiola on johdattanut Manchester Cityn kuudesti Valioliigan mestaruuteen ja voitti Manchester Cityn kanssa Mestarien liigan keväällä 2023.

Guardiolaa on yhdistetty vuosien saatossa muun muassa Brasilian maajoukkueen peräsimeen. Guardiola on sanonut julkisuudessa haluavansa jossain vaiheessa valmentaa maajoukkuetta ja osallistua arvoturnaukseen.

Guardiolan nykyinen sopimus Manchester Cityn kanssa päättyy kesällä 2027. Guardiola ilmoitti GQ:n haastattelussa jäävänsä määrittelemättömän pitkälle sapattivapaalle, kun sopimus seuran kanssa päättyy.

– Tiedän, että City-etappini jälkeen pysähdyn ja pidän taukoa. Se on täysin varmaa. Olen jo päättänyt sen. En tiedä, miten pitkään olen tauolla. Kenties vuoden, kaksi, kolme, viisi tai viisitoista. En tiedä. Sen kuitenkin tiedän, että Manchester Cityn jälkeen jätän valmentamisen hetkeksi, koska minun on pysähdyttävä, keskityttävä itseeni ja kehooni, Guardiola totesi GQ:lle.

LUE MYÖS