Tottenhamin päävalmentaja Thomas Frank ylisti Joao Palhinhaa, joka teki näyttävän ensiesiintymisen avauskokoonpanossa 2–0-vierasvoitossa Manchester Cityä vastaan.

Bayern Münchenista Spursiin lainalla siirtynyt Palhinha laukoi joukkueensa toisen maalin ensimmäisellä jaksolla. Avausosuman viimeisteli Brennan Johnson Richarlisonin syötöstä.

Frankin joukkue aloitti kauden jo 3–0-voitolla Burnleysta, ja hyvä vire jatkui vakuuttavasti Etihadilla.

– Toin kesällä kaksi huippupelaajaa seuraan: Kudus ja Palhinha. Molemmat pelasivat erinomaisesti, ja se on erittäin ilahduttavaa, Frank kommentoi.

– Ja Palhinha… huhhuh. Joskus pelaajat tarvitsevat vain itseluottamusta ja oikean hetken noustakseen esiin.

– En usko, että hän on vielä edes täysin kunnossa fyysisesti. Mutta olen erittäin tyytyväinen hänen panokseensa, ja hän todella auttaa joukkuetta.

LUE MYÖS