Fantasy Premier League: GW3 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
Valioliigan kolmas peliviikko käynnistyy lauantaina. Tässä tekstissä käsitellään Free Hit -pelimerkin käyttämistä.
Useamman managerin kausi on alkanut heikosti joukkueiden aloittaessa ennalta-arvaamattomasti, ja pelaajat tippuvat vahvuudesta loukkaantumisten vuoksi. Tästä syystä managerit suunnittelevat joko useita siirtoja, tai sitten pelimerkkien käyttämistä.
Toimituksen joukkue käyttää peliviikolla 3 Free Hit -pelimerkin. Cole Palmerin vahvistettu loukkaantuminen sivuuttaa englantilaisen tulevalta peliviikolta, mikä tekee joukkueesta liian heikon. Free Hitin avulla joukkue pystyy myös pitämään Cole Palmerin pidemmällä aikavälillä, säästämään arvokkaan vaihtotapahtuman ja arvioimaan joukkueen tilannetta uudestaan maajoukkuetauon jälkeen.
Fantasy Premier League on antanut managereille kaksi kutakin pelimerkkiä, yhden kauden kumpaakin puoliskoa kohden. Tämä mahdollistaa Free Hitin käytön matalammalla kynnyksellä, kun pelimerkkejä ei tarvitse säästää loppukauden tuplapeliviikkoja varten.
Toimituksen joukkue

- Sijoitus 4,5 miljoonaa, 1 vaihtotapahtuma, £0 pankissa.
Toimituksen joukkueen käytettyä Free Hitin joukkue ryhmittyy peliviikolle kolme yllä olevalla kokoonpanolla. Kapteeninnauhan saa käteensä Bruno Fernandes.
Maalia vartioivat Matz Sels ja Martin Dúbravka. Nottingham Forestin nollapelin todennäköisyys umpisurkeaa West Hamia vastaan on 40 prosenttia, minkä vuoksi Sels löytyy maalilta. Dúbravka toimii kirittäjänä.
Puolustusta johtavat Marc Cucurella, Pedro Porro, Murillo, Micky Van de Ven ja Gabriel Gudmundsson. Chelsea on aloittanut kauden vahvasti, ja joukkue pelaa kotonaan Fulhamia vastaan. Murillo on joukkueessa samasta syystä kuin Sels, ja Porro täydentää avauskokoonpanoa hyökkäyspään uhan ja Tottenhamin vahvan alun ansiosta. Van de Ven ja Gudmundsson löytyvät penkiltä varalta.
Keskikenttää tähdittävät Bryan Mbeumo, Matheus Cunha, Iliman Ndiaye, Joshua King ja Bruno Fernandes, joka toimii peliviikon kapteenina. Manchester Unitedin maaliodottama Burnleyta vastaan on 2,3. Vaikka Manchester United hävisikin Grimsbylle, voidaan joukkueelta odottaa huomattavasti parempaa suoritusta Valioliigassa. Ndiaye täydentää nelikon Evertonin matkustaessa niin ikään heikon Wolvesin vieraaksi. King istuu penkillä budjettivaihtoehtona.
Hyökkäyksessä keihäänkärkenä ovat Chris Wood, Erling Haaland ja João Pedro. Wood on aloittanut kauden vahvasti, ja kärki pääsee pelaamaan West Hamin puolustusta vastaan. Haaland on alati vaarallinen, ja Manchester Cityn odotetaan voittavan Brighton. Pedro on mukana Chelsean vahvan vireen ja pelaajan omistusprosentin ansiosta. Mikäli Pedro onnistuu, toimituksen joukkue ei jää pisteissä selkeästi muita jälkeen.
Iisakki Lehtonen
LUE MYÖS
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Mikel Arteta otti kantaa Bukayo Sakan tilanteeseen: ”Puhumme viikoista”
- Leikkaukseen joutunut Chelsea-vahti saattaa palata tositoimiin jo viikonloppuna
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Chelsean laitahyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Sky: Näin tapahtuu Manchester Unitedissa, jos Michael Carrick saa potkut
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Liam Rosenior avautui Chelsea-ajastaan – englantilaismedia teki hänestä pilkan kohteen
- Nuno Espírito Santo sai potkut – tuttu valioliigaluotsi tilalle
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Jack Grealishin tilanne ihmetyttää – David Moyes antoi kryptisen vastauksen
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Crystal Palacen topparia ei nähty ollenkaan Eurooppa-liigassa – Pierre Sage: ”En halua kommentoida”
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas