Ange Postecoglou sai potkut Tottenhamin peräsimestä viime kauden jälkeen.

Postecoglou johdatti Tottenhamin Eurooppa-liigan mestariksi ja siten täksi kaudeksi Mestarien liigaan, mutta pesti päättyi potkuihin. 

Tottenham sijoittui viime kaudella vasta 17. sijalle Valioliigassa. Se oli Tottenhamille surkein sarjasijoitus vuosikymmeniin.

Nottingham Forest palkkasi Postecogloun päävalmentajakseen aiemmin tällä viikolla.

Postecoglou kertasi ensimmäisessä lehdistötilaisuudessa kevään tapahtumia ja potkujaan. 

Postecoglou kertoi tietäneensä potkuista jo paljon ennen virallista ilmoitusta.

– Tiesin siitä jo paljon ennen finaalia. Todennäköisesti paljon ennen kuin kaikki muut. Jos totta puhutaan, niin se oli vaikeaa aikaa. Tätä ei ollut koskaan tapahtunut minulle, koska aiemmin olin menestynyt kaikissa paikoissa, joissa valmensin. Kenelläkään ei aiemmin ollut syitä antaa minulle potkuja.

– Voitimme pokaalin ja juhlimme sitä. Ne olivat hienot kolme päivää. En halunnut pilata sitä, mutta sen jälkeen tiesin saavani potkut. Koit sen sitten reiluksi tai epäreiluksi, niin muut tekevät nämä päätökset. Tämä oli heidän päätös ja heiltä on kysyttävä perustelut.

LUE MYÖS