Arsenal vieraili Athletic Bilbaon kotistadionilla San Mamésilla Mestarien liigan avausottelussaan tiistaina.

Tykkimiehille uuden UCL-kauden startti oli mainio. Arsenal haki 2–0-voiton Baskimaasta vankalla puolustuspelillä ja kahdella toisen puoliskon osumalla.

Ensimmäisellä puoliajalla ainut tilastomerkintä oli Declan Ricen saama keltainen kortti.

Mikel Artetan tekemät vaihdot onnistuivat erinomaisesti toisella puoliajalla. Minuutilla 65 kentälle tullut Leandro Trossard ja minuutilla 71 sisään astellut Gabriel Martinelli olivat tehtailemassa molempia maaleja.

Martinelli ei ehtinyt olla kentällä minuuttiakaan, kun hän jo pääsi iskemään voittomaalin. Unai Simónin pitkä avaus meni Arsenalille, ja lontoolaiset käänsivät pelin salamannopeasti pikaisilla kosketuksilla takaisin Athleticin päätyyn.

Martinelli laukoi hyvältä etäisyydeltä kevyesti ja keskelle. Veto oli otettavissa kiinni, mutta Arsenalin vastahyökkäys oli sen verran sähäkkä, ettei maalista voi yksin syyttää Simónia.

Martinellin maalissa viimeisenä syöttäjänä oli Trossard. Asetelma vaihtui toisinpäin 87. minuutilla, kun Trossard teki Martinellin pohjustuksesta 2–0.

Arsenal kohtaa seuraavaksi Manchester Cityn 21. syyskuuta Valioliigassa. Seuraava Mestarien liigan peli on lokakuun alussa, kun Olympiakos vierailee Englannissa.